Zastupitelstvo města Přerova se do říjnových voleb už nesejde

1023

Na pondělí 24. září bylo naplánováno zasedání Zastupitelstva města Přerova. Primátor Vladimír Puchalský (SpP) se rozhodl jednání nesvolat. V úvodu týdne Kancelář primátora rozeslala radním a zastupitelům potvrzující zprávy o nekonání zastupitelstva.

Spekulace na toto téma rezonovaly už od letošního léta a potvrdily se v minulém týdnu, kdy zastupitelé v obvyklém termínu neobdrželi pozvánky s návrhem programu jednání.

„Celé čtyři roky se zastupitelstvo konalo každý měsíc, aby se stihla agenda jednotlivých odborů a požadavky občanů města. Teď najednou, měsíc před volbami, zastupitelstvo nebude. Bude další měsíce trvat než se ustaví další vedené města a myslím si, že to je špatně. Tak jak nešťastně tato koalice „společně proti Přerovu“ a ANO začala, tak se mi zdá, že nešťastně i to působení na radnici končí,“ okomentoval situaci opoziční zastupitel Radovan Rašťák z ČSSSD.

„S rozhodnutím souhlasím, protože si myslím, že 16 dnů před volbami není rozumné přijímat žádaná zásadní opatření, která by ovlivnila činnost dalšího zastupitelstva na čtyři roky a běžná agenda byla projednána v pořádku,“ nechal se slyšet lídr místní KSČM a opoziční zastupitel Josef Nekl.

„Tak jako už klasicky, my jsme nebyli o ničem informováni, nás se nikdo na nic neptal. Je to výsostné právo primátora, ale myslím si, že slušnost velí poděkovat 35 zastupitelům za čtyřletou práci v tomto volebním období. A jestli ani za to nestojíme, tak to mne opravdu mrzí,“ uvedl opoziční zastupitel za ODS Michal Zácha.

Zastupitelstvo města Přerova se naposledy sešlo o prázdninách, v pondělí 27. srpna. Pro svolání zářijového jednání neshledal primátor důvody.

„Zastupitelstvo města Přerova se schází podle reálné potřeby, zda jsou na Kanceláři primátora podněty zastupitelů, rady, výborů nebo občanů, které by měly být projednány. Takové k dnešnímu dni nejsou. Po poradě vedení jsem tedy rozhodl, že není potřebné svolat jednání v září. Navíc poslední zastupitelstvo se konalo 27. srpna a projednali jsme na něm klíčové věci, například prodej Čechovy ulice, záměr získat pozemky Juty a další důležité úkoly. Na adresu kritiků odpovídám, že nejsem arogantní, že jsem nositel demokratických principů a zásad a už vůbec nejsem zbabělý, což zastupitelé a občané poznali. A chtěl bych říct, že ctím zákon, respektuji ustanovení  paragrafu 92 Zákona o obcích 128/2000 Sb. a moje jednání je racionální a legitimní,“ reagoval primátor Přerova Vladimír Puchalský (Společně pro Přerov).

Volby do Zastupitelstva města Přerova se konají v pátek 5. a v sobotu 6. října. Jak bude vypadat jeho nové složení, o tom rozhodnou Přerované. Nejpozději do 27. listopadu se však musí sejít ustavující zastupitelstvo, na kterém bude zvolen primátor, jeho náměstci a radní pro další čtyři roky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here