Přehlídka sokolských loutkových divadel

79

Loutkové divadlo Sokola Přerov má jednu z nejdelších tradic v republice a v uplynulých dekádách zhlédly jeho pohádková představení celé generace nejmenších diváků. Podle Sokolů jsou to právě ochotnická a loutková divadla, která jejich organizaci odlišují od ostatních sportovních klubů. Přerovský Kašpárek je tak nedílnou součástí sokolského kulturního a společenského života.

Přerovský Kašpárek organizuje celkem dvě celostátní přehlídky. Letošní prezentuje práci výhradně divadel sokolských. Na loutkářských letnicích pak program tvoří i divadla bez sokolského zázemí. Obě jsou ale podle principálky přínosné jak pro divadelníky, tak pro diváky.

Obě události se konají už od počátku třetího tisíciletí a řada souborů je už stálými hosty. Divadelní přehlídky však nejsou uzavřené mechanismy, a ikdyž se některé soubory na programu objevují opakovaně, prostor dostávají i soubory zcela nové.

Historie loutkového divadla v Přerově sahá až do roku 1915. Už od roku 1921 mohly děti zhlédnout každou neděli dvě představení, a to v období od Dušiček do Velikonoc. V sokolovně se pak začalo hrát v roce 1936.

Více ve videoreportáži.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here