Dlouhodobě nezaměstnaní lidé mají možnost pracovat v programu veřejně prospěšných prací. Pro města a obce je to řešení, jak pokrýt sezonní práce, pro uchazeče příležitost obnovit a upevnit potřebné pracovní návyky. Technické služby města Přerova aktuálně nabízejí uchazečům o zaměstnání volné pracovní pozice. V minulosti zaměstnávaly až na čtyři desítky lidí z přerovského úřadu práce. Uchazečům o zaměstnání nabízejí pracovní příležitosti každý rok. Zpravidla se jedná o údržbu zeleně a úklid veřejného prostranství.
„Technické služby by měly zájem tak asi o 20 lidí minimálně. Bohužel ale musím říci, že není zájem. V loňském roce jsme měli možnost zaměstnat 10 lidí a přihlásil se jenom jeden, který tady vydržel šest měsíců. Takže zájem mezi nezaměstnanými o tuto práci není,“ zkonstatoval Bohumír Střelec, jednatel Technických služeb města Přerova
Účast dlouhodobě nezaměstnaných osob v programu veřejně prospěšných prací je povinná. Úřad práce má nástroje, jak zakročit v případě, že tento fakt chce někdo ignorovat.
„V tomto případě úřad práce zahajuje s uchazečem správní řízení. Pokud to místo zprostředkoval úřad práce a uchazeč místo odmítl a nemá k tomu žádné důvody, může to vést až k vyřazení z evidence,“ uvedl Vlastimil Přidal, ředitel Úřadu práce v Přerově.
Neschopenky například kvůli alergiím či bolestem zad jsou běžnou praxí, jak se vyhnout práci.
„Dělají všechno proto, aby k nám nemuseli nastoupit. Výmluvy typu, že neumí plavat a tak nemohou dělat v blízkosti Bečvy, tak i s tím se setkáváme,“ řekl Tomáš Lolek, technicko-provozní náměstek Technických služeb města Přerova.
Naopak dobrou zkušenost s programem veřejně prospěšných prací má přerovská charita.
„V nynější době takto zaměstnáváme tři lidi, jednoho v rámci Romského komunitního centra a dva v charitním bazárku. Většinou máme dobrou zkušenost. Není to tak, že by nepřišli do práce,“ sdělila Monika Dufková z Oblastní charity Přerov.
Veřejně prospěšnými pracemi se rozumí časově omezené pracovní příležitosti, které vytváří zaměstnavatel nejdéle na 24 po sobě jdoucích kalendářních měsíců. Určeny jsou pro osoby dlouhodobě nezaměstnané s nízkou kvalifikací.
„ Úřad práce na tato místa přispívá částkou 15 tisíc korun měsíčně. Jedná se o hrubou mzdu plus odvody. Vzhledem k tomu, že současná výše minimální mzdy je 15 200 korun, ostatní náklady už nese zaměstnavatel,“ uvedl Vlastimil Přidal, ředitel Úřad práce v Přerově.
Úřad práce v Přerově ve spolupráci se zaměstnavateli v loňském roce vytvořil 110 pracovních míst v rámci celého okresu. Letos disponuje oproti uplynulému roku dvojnásobným rozpočtem a pro podporu pracovních příležitostí má 20 milionů korun.