Soud nařídil odstranění stromů, město se s rozsudkem nesmířilo a bude se odvolávat. Řeč je o Ovocné stezce Pastviska, vedoucí z Hostýnské ulice do polí u přerovského hřbitova směrem k bývalým kasárnám, jejíž obnovu inicioval spolek Pro Přerov. První etapa výsadby se uskutečnila na jaře roku 2017, druhá o rok později. Aktivita dobrovolníků neunikla pozornosti některých vlastníků okolních pozemků, kteří se začali domáhat sousedských práv.
V rámci ovocné stezky bylo vysázeno 90 kusů stromů (hlavně hrušní, jabloní, oskeruší) a 121 keřů. Spolek Pro Přerov získal pro akci grantovou podporu a celkem do ní investoval okolo 80 tisíc korun.
„Výsadba proběhla v souladu se strategickým plánem města. My se domníváme v tomto sporu, že vysazené stromy a keře neomezují užívání sousedních pozemků. Výsadbu jsme konzultovali s odbornými pracovníky magistrátu, kteří i náš výsadbový plán pomáhali několikrát upravovat,“ brání se Jan Horký ze spolku Pro Přerov.
Výsadba stromů na hranicích pozemků se stala předmětem sporu. V roce 2018 se majitelé parcel prostřednictvím advokátní kanceláře obrátili na soudního znalce v oboru zemědělství pro odvětví ovocnářství a nechali si vyhotovit odborný posudek. Ten označil způsob výsadby ovocné stezky za nepřijatelný.
„Ta šíře pozemku je 4,5 metru. Na ty stromy potřebují minimální šíři 6 metrů, a to ještě musejí sázet středem stezky. Ve výsledku na 7 000 metrech čtverečních není správně a legálně zasazen ani jeden strom a potenciálně byla jednoznačně porušena sousedská práva 101 vlastníků pozemků,“ vysvětluje právní zástupce vlastníků pozemků – JUDr. Marek Pour.
V červenci 2018 se magistrátní úředníci a právní zástupce majitelů sedmi pozemků dohodli, že město Přerov asi deset stromů z ovocné stezky odstraní.
„Podle původní písemné dohody mělo dojít k odstranění stromů v červenci nebo v srpnu roku 2018. Termín dodržen nebyl. Přišla žádost ze strany města, jestli ten termín můžeme posunout. Klienti se nechtěli soudit, termín posunuli. Nebyl splněn ani náhradní termín. Na jaře roku 2019 jsem dostal pokyn od klientů, abych se pokusil jejich nároky řešit soudní cestou,“ uvedl Pour.
„S právním zástupcem bylo dohodnuto, že bude odstraněn konkrétní počet stromů, konkrétních vlastníků. Bohužel však ze strany právního zástupce došlo k navýšení počtu požadavků na odstranění stromů i počtu vlastníků. V tu chvíli se statutární město Přerov rozhodlo, že bude tuto věc řešit u soudu,“ řekl Miloslav Dohnal, vedoucí Odboru správy majetku a komunálních služeb přerovského magistrátu.
Okresní soud se přiklonil na stranu nespokojených vlastníků pozemků a rozsudkem nařídil městu odstranit všechny stromy vysázené na společné hranici s dotčenými pozemky.
„Město je majitelem pozemků a je žalováno, okresní soud rozhodl. Na městě leží už další výzva k odstranění dalších stromů ze stezky, a tudíž jsme se rozhodli odvolat se, “konstatoval Michal Zácha, náměstek primátora.
V případě, že město spor prohraje i u krajského soudu, spolek Pro Přerov, který ovocnou stezku založil a spravuje, najde pro stromy náhradní lokalitu.