„Kyselé třesně“ Lenky Chalupové

1506

Psychologické romány s detektivní zápletkou – to je doménou knih přerovské spisovatelky Lenky Chalupové. Její jubilejní desátá kniha je ale jiná. Tentokrát své čtenáře bere autorka do let 1944 a 1945 a ve svém románě představí příběh, který kopíruje pravdivé události konce války v Přerově a Lověšicích. Kniha má přesah až do událostí, které se měsíc po válce staly na Švédských šancích.

Střípky štěstí musí člověk sbírat i ve válce. To Petrovi říkala jeho máma. Moc dobře Evženie Skálová věděla, že promarněný čas jim nikdo nevrátí a náhradní termín nedostanou ani od Pánaboha… Těmito slovy začíná kniha Kyselé třešně, která se tento týden dostala jako novinka na pulty knihkupectví. 

Příběh se odehrává z velké části tady v Lověšicích, kdysi železničářské vesničce, kde žije osmiletá Helenka Kiliánová se svou rodinou. Na jaře roku 1944 sem přichází učit do malotřídky nový učitel, seznamuje se s lidmi i vesnickým koloritem…a prožívá tu poslední rok druhé světové války. Čtenáři se v románu tedy octnou nejen ve škole, ale třeba i v Dělnickém domě, v kapli, na místním hřbitově, kde jako hrobník pracuje jako z dalších postav. Děj knihy je zasazen také do Přerova, kde čtenáři budou sledovat život v rodině železničáře – a dostanou se i do nemocnice, továrny Optikotechny, služebny gestapa,“ popisuje Lenka Chalupová

Kyselé třešně podle autorky kopírují všechny milníky druhé světové války, které se v Přerově a okolí staly – samotný příběh je ale fiktivní. K napsání knihy pročítala kroniky, konzultovala dobové reálie s historiky a také mluvila s místními pamětníky.

Letos si připomínáme pětasedmdesát let od konce války a já jsem si říkala, že přerovské události jsou natolik zajímavé, že by si zasloužily románovou podobu. V knize jsou proto zmínky nejen třeba o bombardování města, náletech, ale i o Přerovském povstání, které tehdy převrátilo město vzhůru nohama. A opominout jsem nemohla ani poválečný masakr na Švédských šancích, který úzce souvisí právě s Lověšicemi. Nejde ale o válečnou knihu, je to opravdu vztahový román, v něž je to, co nám život přináší – láska i beznaděj,“ vysvětlila Chalupová. 

Knihu před vydáním spisovatelka dala přečíst třem místním historikům, aby s nimi konzultovala dobové reálie.

„Když jsem měla tu čest číst knihu ještě před vydáním, tak jsem na ni ocenila to, že občané Lověšic jsou v ní vykresleni nikoliv jako pachatelé nebo organizátoři masakru na Švédských šancích, ale v knize je řečeno, že se jednalo o další z obětí tohoto hrůzného činu, byť to nebyly oběti na životech, ale oběti na svědomí,“ uvedla Kristina Sehnálková, vedoucí výstavního a programového oddělení Muzea Komenského v Přerově.

A právě tři historici, kteří knihu četli – manželé Kristina a Petr Sehnálkovi a ředitel archivu Jiří Lapáček, se stanou kmotry knihy. Křest pořádá Muzeum Komenského ve spolupráci s Městskou knihovnou 3. listopadu 2020 od 17,00 hodin v Mervartově síni přerovského zámku. Zájemci se mohou dopředu hlásit v Městské knihovně v Přerově – a to osobně na tel: 581 334 069 nebo na email: sluzby@knihovnaprerov.cz. Půjde o komponovaný pořad spojený s autorským čtením, autogramiádou a vystoupením dobové kapely Lam Trio.

I když kniha Kyselé třešně ještě voní na pultech novotou, autorka nám prozradila, že v tuto chvíli už dopisuje svou jedenáctou knihu – a v ní se zase vrací tematicky k předešlým dílům, tedy k psychologickým knihám s detektivní zápletkou. A hlavní roli si opět zahraje její rodné město Přerov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here