Archeologové objevili na poli na Přerovsku unikátní, přibližně tři tisíce let starý, soubor kovových předmětů z pozdní doby bronzové.
Na nálezy předmětů pracovníky Muzea Komenského v Přerově upozornil mladý amatérský archeolog Tomáš Melich. „Tady na poli jsem našel soubor bonzových předmětů, což jsem ihned poté oznámil archeologům. První nález byl bronzový nákrčník, po chvíli se ukázalo, že to bude asi rozoraný depot, vidíme tady nějaké štítové spony, kousek nádoby nebo bronzový slitek,“ sdělil amatérský archeolog Tomáš Melich.
„Nacházíme se v místě odkryvu dohledávky depotu s pozdní doby bronzové, tedy z období 11. až 9. století před našim letopočtem. Zjišťovací sondou se nám podařilo odkrýt keramickou nádobu, do které byly vložené bronzové předměty. Jedná se o unikátní depot horizontu typu Křenůvky, kde máme vloženou nádobu na jejímž povrchu můžete vidět nádhernou tepanou výzdobu a rovněž další bronzové předměty,“ popsal archeolog Muzea Komenského v Přerově Zdeněk Schenk.
Po vyzvednutí bude soubor podroben dalšímu zkoumání. „Snažíme se v rámci zjišťovací sondy odkrýt celý nález a pokud možno jej neporušený vyzvednout a v in situ jej převézt do laboratoře. Celý nález chce převézt na rentgen nebo CT,“ doplnil Zdeněk Schenk.
Za pomoci rentgenu nebo CT archeologové nedestruktivně zjistí, co keramická nádoba obsahuje. Poté pracovníci laboratoře soubor postupně rozeberou a jednotlivé předměty vypreparují. V posledních 20 letech se jedná o nejvýznamnější nález z této doby v regionu.