Rok a půl starou protipovodňovou zídku na nábřeží Edvarda Beneše čeká v nejbližších měsících oprava. Objevily se na ní praskliny, teleskopické tyče laviček rezaví a potíže jsou i v technologii. Stavba patří Povodí Moravy a to také aktuálně řeší reklamaci u zhotovitele zídky.
Protipovodňová zídka na nábřeží Edvarda Beneše byla postavena v létě 2017, je 459 metrů dlouhá a výšku má půl až jeden a půl metru. Investiční náklady stavby se vyšplhaly na 12,7 milionu korun. Akce byla financována z prostředků Ministerstva zemědělství za finanční spoluúčasti Statutárního města Přerova.
„Výstavbu této částí protipovodňových opatření jsme ukončili v září 2017. Ty závady jsme začaly řešit už v minulém roce, už v průběhu prvního pololetí, kdy jsme zjistily určité závady, tou nejzávažnější je trhlina na zídce. Dále se objevilo ještě několik drobných trhlin, které v tuto chvíli nejsou brány jako závada, ale jsou nadále sledovány, jak se budou v průběhu zimy vyvíjet,“ sdělil tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.
„Co se týká těch prasklin, které se objevily na protipovodňové zídce na nábřeží Edvarda Beneše. My jsme vyvolali jednání s Povodím Moravy, jako investorem této akce, ty praskliny jsme reklamovaly. Je nutno upozornit na to, že v současné době je majitelem té stavby Povodí Moravy. Byl tam dotační titul, který má 10 let udržitelnost, to znamená, že mi se staneme vlastníky této stavby až za deset let. Takže všechny reklamace směřujeme k Povodí,“ popsal náměstek přerovského primátora Michal Zácha.
Při kontrolách byly zjištěny i další závady, které bude zhotovitel stavby řešit. „Zídka, která prochází teprve druhou zimou, nemá problém jen s trhlinou, řešíme i teleskopické tyče laviček, které rezavějí. Další potíže se objevily v technologii. Praskla spojka v napojení stávající odlehčovací stoky a nového vstupního potrubí do hradidlové komory. Spoj bude nutno převložkovat,“ doplnila tisková mluvčí města Lenka Chalupová.
Harmonogram oprav zatím Povodí Moravy nezná. Kdy se začne s opravou bude záležet na počasí. Zídka je součástí komplexu staveb v Pobečví. Po dokončení všech opatření, navržených v intravilánu, bude město chráněno před padesátiletou vodou. Dokončení celé koncepce ochrany Pobečví pak má zajistit ochranu před povodněmi na úrovni roku 1997. Chránit má 110 tisíc obyvatel a majetek ve výši asi 7 miliard korun.