V Přerově můžete potkat Samuraje! René Garcia se stal prvním držitelem prestižního titulu v České republice.

1413

Když se řekne samuraj, představíme si hlavně japonské bojovníky císaře ze středověku. Ale pozor. Jednoho samuraje můžete od nynějška potkávat i v Přerově. Zakladatel přerovské školy bojového umění Agatsu Ryu René Garcia byl totiž japonskými představiteli ASBA schválen jako člen této organizace, čímž se tak stal vůbec prvním českým nositelem honosného titulu Samuraj.

René Garcia se na cestu učitele bojového umění samurajů jujutsu vydal už v roce 2001. Aktuálně je hlavním představitelem přerovské školy bojového umění Agatsu Ryu, jejíž dódžó najdete na ulici Velká Dlážka. Je až neuvěřitelné, že první český Samuraj sídlí právě zde.

Agatsu Ryu je profesionální škola bojového umění vyučující tradiční japonské bojové umění Jujutsu a Aikido. Každý učitel Agatsu Ryu je držitelem černého pásu a neustále zlepšuje své schopnosti.

Škola pořádá v těchto dnech i příměstské tábory, účastní se letních škol v Česku i zahraničí a ráda přijme nové zájemce.

Agatsu Ryu má za cíl pomoci uchovat bojové umění v co možná nejčistší a nejtradičnější podobě. A od července má dokonce svého samuraje.

11 KOMENTÁŘE

 1. Jedná se o podvod a pouhou snahu vydělat na lidech. Nic jako titul “samuraj” v bojových uměních neexistuje. Kdyby si pan autor článku dál aspoň trošku práce a dohledal si zdroje, tak by něco takového nemohl vypustit do světa. Pouze to shazuje serióznost tohoto deníku. Pan Garcia tu očividně vytváří podvod na nebohé zájemce o studium orientálních bojových umění a vy mu v tom ještě pomáháte.
  Pokud je pan Garcia takový “velmistr”, tak jak je možné, že o něm téměř nikdo neví.
  Navíc údajná organizace, která mu udělila tento titul je organizace, která pořádá v Japonsku vystoupení v samurajských zbrojích jako doprovodný program na různých akcích. Podobnou skupinu máme i v Praze – skupina Gorenkai. Rozhodně ale nejde o žádné opravdové “samuraje”.
  Další organizace kterou se pan Garcia zastřešuje je podivná hned na několika místech.
  1) název All Japan Budou Association je velmi podobný organizaci sdružující japonská budo – All Japan Budo Federation až na detail že zatímco All Japan Budo Federation je uznaná a podporovaná japonskou vládou a její historie sahá do roku 1890. Tak organizace pana Garcii je velmi mladá a založená v Srpsku. To je naprosto do očí bijící.
  To že po revoluci v 90. letech takových “velmistrů” co za rok získali všechny možné i nemožné tituly bylo jak hub po dešti je známé. Ale že v roce 2018 dělá seriózní deník reklamu takovému podvodníkovi to je trošku moc.
  Je to o to smutnější, že ve stejném městě nabízí kvalitní výuku aikido již přes 30 let oddíl Kagawa Dojo Přerov, kde učí i taková jména jako pan Ilgner, který je “pouze” 5. Danem a jedním z prvních aikidistů v republice vůbec a paní Schilková, která je “pouze” nositelka 4.danu a to jako první žena v republice vůbec. Jejich návaznost na rodinu zakladatele M.Ueshiby a mezinárodní podchycení organizací Aikikai sídlící v Tokyu je velmi snadno dohledatelná i laikovy. O nich ale nenapíše deník ani čárku.
  Autor by se měl zamyslet.
  U pana Garcii už to asi nepomůže.

 2. Jonáš:
  Trochu přemýšlejte než něco napíšete. Pravé bojové umění, není od toho aby si v něm lidé honily popularitu a masově šířily své jméno po celé republice. Spoustu skvělých velmistrů/mistrů třeba také nikdo nezná, a není to tím že by byli špatní. René Garcia podle mě dělá skvělou věc a je uznávám u dost lidí. Učí velice dlouho a sám studuje ještě déle. Organizace All Japan Budou Association se dříve jmenovala jinak, takže spíše vy si dohledejte informace a neočerňujte zde lidi které ani pořádně neznáte. Pokud by jste měl konkrétně nějaké připomínky tak se mi můžete ozvat. ilovebudo@seznam.cz

  • Obávám se, že došlo k nepochopení. Neodsuzuji pana Garciu kvůli tomu, že není masově známý. Je sice pravda, že pokud se někdo honosí tituly “samuraj” “shihan” “6.dan” atd… tak je trošku zarážející, že není nijak známí v okruhu bojových umění ale to není nic extra. Rozhodně může být dobrým učitelem a být přitom neznámým.
   Opravdový problém je jinde. Máte zcela pravdu pravé bojové umění není o tom, aby si v něm lidé honily popularitu – nicméně přesně takto pan Garcia působí. Najdete opravdu málo mistrů co by měli tak dokonale propracované PR své vlastní osoby.
   Neříkejte, že jste přehlídla podobnost All Japan Budo Association s All Japan Budo Federation? A tu snad zpochybňovat nechcete.
   Jedním z hlavním problémů u pana Garcii jsou ale podmínky – povinné pořízení školního keikogi, povinná docházka, zákaz studia jiných škol, nepřijímání studentů se zkušenostmi z jiných škol, rušení tréninků bez náhrady kvůli zásahu vyšší moci…
   S prominutím podmínky u pana Garcii jsou jako uzavření pracovní smlouvy a ne pravidla dojo. Budo je o otevřenosti – cílem je harmonie těla i ducha. Nucení a přikazování tam rozhodně nepatří pokud tedy pan Garcia nemá co skrývat…

 3. Jonáši !!!???

  Nechcete se vzpamatovat a raději si dohledat nějaké informace ?
  Buď jste jen člověk který chce škodit, nebo v horším případě praktikant bojového umění / sportu který není schopen dosáhnout toho co chce nebo by měl.

  • Martine, problém je v tom, že jsem si informace právě dohledal. Zajímalo by mne ze kterých zdrojů vycházíte vy?
   Četl jste stanovy pana Garcii? Přijdou vám zcela v pořádku? Ani věk vám nepřijde zarážející? U pana Garcii je více otazníků než odpovědí. Ale rád se ponaučím.

 4. Nerad bych spustil vlnu nepodložených hádek a proto rád připojím odkazy ze kterých jsem čerpal.
  Nejdříve titul “samuraj”- ani google tento titul v bojových uměních neumí najít.
  Údajná organizace do které byl pan Garcia přijat – web zde http://armoredsamuraibattle.web.fc2.com/ rozhodně není tím čím je zde nazvána.
  Pan Garcia údájně praktikuje školu Šidóšakai Agatsu Ryu – google znovu nezná. Mimochodem Šidóšakai je většinou v bojových uměních název pro skupinu učitelů takže je trošku úsměvné takto nazvat celý styl.
  Organizace která mu udělila 6.dan v jujutsu – All Japan Jujutsu Society je k nenalezení. A vůbec celá škola ke které se odkazuje je k nenalezení – jediné zmínky jsou vždy pouze od pana Garcii.

  Výtažek ze všeobecných podmínek v agatsu ryu:
  Zvláštní okolnosti, za kterých bude Student vyloučen okamžitě bez jakékoliv náhrady:
  a) nerespektuje Učitele a jeho pokyny;
  ….
  g) pokud bude zjištěno, že se Student AR zúčastnil soutěže v Ju Jutsu (Jiu Jitsu, Ju Jitsu),
  ale i jiných stylech obecně označovaných jako „bojová umění“ anebo „bojové sporty“.
  h) pokud bude zjištěno, že Student praktikuje Ju Jutsu, (či bojové umění, bojový sport, který
  čerpá z technik Ju Jutsu

  7.3.Studentům je zakázáno:
  a) Soutěžit v Ju Jutsu či se takovýchto soutěží zúčastňovat.
  b) Cvičit Ju Jutsu (Jiu Jitsu, Ju Jitsu), ale i sebeobranu čerpající z technik Ju Jutsu
  v některém z klubů či škol Ju Jutsu v České republice.
  b) Během výuky odcházet bez souhlasu Učitele. Ten umožní odejít z dōdžō jen v
  nutných případech.
  c) Užívat jiné Ju Jutsu gi, Hakama či ostatní pomůcky nezakoupené přes AR.
  ….

  Tohle vám nepřijde ani trošku divné?
  Proberte se prosím!

 5. Podle mého názoru také nic jako titul samuraj nejestvuje, ale pokud se pan Garcia chce označovat za samuraje, ať tak činí. Co bylo pro mě více zarážející je otevření kurzu aikida. Kdo ho vede? To pán Prof. Mladen Burazerović dochází ze Srbska? Je přinejmenším podezřelé, že garant organizace pochází ze Srbska. Ano, Srbská Aikido Federace odkud pochází pán Prof. Mladen Burazerović patří pod Hombu Dojo (i když tam má pouze 3. dan – http://www.aikido.org.rs/SAF/Tehnicka%20komisija.php , možná neaktuální stránky) a v rámci této organizace má možnost udělovat technické stupně. Pokud ale Agatsu Ryu Aikido nepatří také pod Srbskou Aikido Federaci, tak žádné aikikai stupně se udělovat nebudou, nanejvýš nějaké vymyšlené.
  To či dané dojo patří pod Hombu Dojo se dá ověřit velice jednoduše. Tady http://www.aikikai.or.jp/eng/about/organization.html si vyhledáte danou organizaci a následně najdete konkrétní dojo. Pokud si chcete jen zacvičit tak klidně do toho, pokud ale očekáváte nějaký technický rozvoj (skládaní zkoušek) uznávaný na mezinárodní úrovni hledejte dále.

  • Dobrá připomínka – v přerově jedno takové dojo již je – Kagawa Dojo Přerov, které je napojené na Aikikai přes českou asociaci aikido a v republice je takových oficiálních dojo desítky. Proč pan Garcia nenavštíví některé z nich. Tam by mohl získat oficiální stupně Aikikai a měl by to rozhodně blíže jak do Srbska. Na důvěryhodnosti mu tento postup přes Srbsko moc nepřidává.

 6. Jonáši, pan Garcia praktikuje Ju Jutsu. To co popisujete vy je společnost vedoucích učitelů v AR. Případně české republiky. Ty pravidla jsou dle mě úplně vpořádku, soutěže do budo prostě nepatří. Pokud jste za dob samuraju a zacatku Ju Jutsu praktikovaly u Mistra a nerespektovali ho, tak ne jen že vás vyhodil, ale byl jste v tom nejhorším připadě zavražděn. All Japan Jujutsu Society-pozdeji AJBA.
  All japan budo association

  • Martine, také si myslím že do budo soutěže nepatří, ale není na mě ani na panu Garciovy o tom rozhodovat. Pokud se někdo rozhodne cvičit v dojo pana Garcii, tak by měl cvičit to co pan Garcia. Ale co kdo dělá ve svém volném čase může být panu Garciovy ukradené…zakazovat někomu cvičit někde jinde je za hranou. Pokud tedy netvoří sektu. Kde tyto informace berete? Za dob samuraju byly školy ryu – ty nebyly veřejné z celkem logických důvodů. Tyto původní školy koryu se rozhodně nejmenovali jujutsu… Například zakladatel aikido Morihei Ueshiba studoval jako jednu z mnoha škol Daito ryu aikijujutsu. To je jedna z původních koryu…a rozhodně ho nevyhodili ani nezavraždili za to že studoval více různých škol… Naopak získal svitek, který mu garantoval že může Daito ryu vyučovat.
   AJBA je dohledatelná ale napojená AJBA na oficiální japonské struktury nikoliv. Tady například najdete ty hlavní podporované japonskou vládou http://www.nipponbudokan.or.jp/english – stačí scrollovat níže a máte tam i odkazy. To že je napojení u organizace která by už dle názvu měla sjednocovat všechny japonská budo – cca několik desítek milionů cvičenců prostě není je zavádějící. A účinkování pana Garcii v aikidu už hraničí s podvodem.

  • Martine, v těch pravidlech zdaleka nejde jen o soutěže. Nevím z jakých zdrojů čerpáte, ale historie samurajů je celkem dlouhá a pestrá a například soutěže existovali už i v jejich době – v období míru tak mohli porovnávat své schopnosti a samozřejmě vyhrát nějaké peníze na sázkách. Sám nejsem zastáncem soutěží a rozhodně ne moderních komerečních, ale tento fakt nelze zvrátit. Ovšem pan garcia tu zakazuje lidem v podstatě ve svém volném čase cvičit jakékoliv jiné bojové umění tak bude vyhozen…Tohle je naprosto zavádějící. Na hodinách pana Garcii nechť každý cvičí co po něm pan Garcia chce…to je zcela normální ale po tom co lidé dělají ve svém volném čase může být panu Garciovy putna. Pokud nezakládá sektu… Co se týče původních škol koryu tak ty se rozhodně nejmenovali ju jutsu – to je obecný název. Například zakladatel Aikido Morihei Ueshiba studoval Daitō-ryū Aiki-jūjutsu – což je škola, která vznikla někdy kolem roku 780. I přesto že v průběhu Morihei studoval více bojových umění a škol tak ho rozhodně nikdo nevyhodil ani nezabil, ba naopak získal učitelský svitek. A to se rozhodně o původní tradiční školu jednalo. Navíc respekt od studentů získává učitel svými schopnostmi nikoliv “všeobecnými podmínkami”, které navíc připomínají spíše nějakou sektu než oddíl bojového umění.
   AJBA nemá žádné oficiální napojení – rád bych se konečně dočkal nějakých relevantních zdrojů potvrzujících napojení AJBA případně Agatsu ryu na nějaké oficiální struktury. Jediné co jde dohledat je pouze smyčka odkazů Agatsu ryu- AJBA.
   A k aktivitám pana Garcii v aikido se radši ani nevyjařujete koukám?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here