Památníků lovců mamutů v Přerově – Předmostí se pyšní novou výmalbou s pravěkou tématikou. Ta je dílem studentů přerovského Gymnázia Jakuba Škody, kteří se do kreativní činnosti pustili na základě žádosti Kulturních a informačních služeb města Přerova.
Na obnově původních maleb Památníku lovců mamutů v Přerově – Předmostí pracovalo po tři zářijová dopoledne zhruba třicet studentů od 1. do 4. ročníků Gymnázia Jakuba Škody, kteří mají rádi výtvarnou výchovu. Památník si rozdělili na několik sektorů, aby každý student zkrášloval konkrétní úsek. „Studenti se připravovali už ve škole, hledali jsme předlohy z různých knih, seznamovali jsme se s tím, jak pravěcí lidé pracovali. Naším záměrem bylo najít původní ztvárnění zvířat, lovců a dalších výjevů z tehdejší doby,“ uvedla vyučující výtvarné výchovy Gymnázia Jakuba Škody Helena Netopilová.
Nejprve bylo nutné stěny vymalovat podkladovou barvou a na ni si studenti křídou předkreslili konkrétní motivy. „Vybrala jsem si jako motiv skupinu malých běžících antilop“, prozradila jedna ze studentek. Další si zvolila motiv typického pravěkého zvířete: „Namalovala jsem mamuta a jelena, spolupracuji na obrázcích s kamarádkou,“ uvedla jedna ze studentek. „Chceme, aby si děti vzájemně radily a pomáhaly si, není vůbec jednoduché namíchat tu správnou barvu,“ dodala Helena Netopilová.
O obnovu maleb požádaly Gymnázium Jakuba škody Kulturní a informační služby města Přerova, které provozují Památníků lovců mamutů od roku 2006. „Studenti Gymnázia Jakuba Škody Památník lovců mamutů vyzdobili už před lety, o obnovu výmalby jsme je proto automaticky znovu požádali. Zaplatíme za to zhruba 7 tisíc korun, za které škola pořídí barvy, štětce a další potřebný materiál,“ vysvětlil ředitel Kulturních a informačních služeb města Přerova Jaroslav Macíček.
Památník lovců mamutů představuje návštěvníkům jednu z nejvýznamnějších středoevropských lokalit mladého paleolitu v Evropě umístěnou v Přerově-Předmostí. Zastřešený pavilon zachycuje jižní okraj sídliště lovců mamutů v otevřené krajině se skládkou zvířecích kostí z období cca před 27 000 lety.