Přerov bojuje s černými skládkami. Sotva jedna zmizí, vznikne jiná. Ve městě je přitom 830 nádob na směsný odpad o objemu 1 100 litrů, 5 tisíc nádob o objemu 110 a 120 litrů a kromě toho jsou tu speciální nádoby na papír, sklo, plasty, drobné elektro, textil, bio odpad a olej. Navíc mají lidé k dispozici hned dva sběrné dvory. Nové černé skládky se ale přesto stále objevují v Přerově i jeho místních částech. Jejich likvidace přijde ročně na tři miliony korun, které by mohlo město investovat například do oprav chodníků nebo silnic. Lidi od zakládání černých skládek neodrazuje ani hrozba pokuty, primátor proto nyní obyvatele vyzývá, aby černé skládky fotili.
„V letošním roce jsme zjistili na dvě desítky černých skládek,“ vypočítává zástupce ředitele přerovské městské policie Miroslav Komínek. „Není nic výjimečného vidět na ulici umyvadla, záchody, nebo i stavební odpady,“ potvrzuje vedoucí odboru majetku přerovského magistrátu Miloslav Dohnal. Samostatnou kapitolou jsou pak zahrádkářské kolonie. Tam lidé odhazují vysloužilé elektro, pneumatiky i hromady bioodpadu. „V Přerově je to nejvíce pod nemocnicí a další problematická lokalita je u Lověšic,“ uvedl Jiří Kantor z Technických služeb města Přerova.
Lidé odpadky odhazují tam, kam nemají, i když jim hrozí tučná pokuta. „Na místě můžeme za tento přestupek uložit pokutu do deseti tisíc korun, nicméně máme pokyn předávat tyto případy do správního řízení,“ doplnil Miroslav Komínek. „Zakladateli černých skládek hrozí ve správním řízení pokuta až 50 tisíc korun,“ dodala tisková mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová.
Chytit při činu ty, kteří na ně věci vyhazují, je problematické, a to i s nastraženými fotopastmi. Primátor proto nyní vyzývá Přerovany, aby fotili černé skládky ve městě a posílali své snímky od 1. srpna do konce září na adresu: neporadek@prerov.eu. Fotky budou postupně zveřejňovány na webu města – a na stejnou adresu pak mohou lidé, klidně i anonymně, oznamovat, kdo je původcem tohoto nepořádku. „Může to vyznít jako výzva k „bonzování“, ale tenhle krok je spíše bezmocnost a ochrana slušných lidí před těmi, kteří nerespektují pravidla. Nevíme, jak jinak už lidem naznačit, že nemáme kapacity k věčnému úklidu černých skládek, jejichž likvidace nás stojí ročně dva miliony korun,“ řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský. A na závěr pokládá i otázku: „Anebo máme přestat odvážet tyto černé skládky a ukázat, jaká jsou někteří Přerované čuňata? Hlavně, že mají doma pořádek a čisto…“
Zvýšené nálady za úklid černých skládek se mohou v příštích letech promítnout také do poplatku za odpad, který se v Přerově drží už od roku 2013 na částce 650 korun. Maximální hranice tzv. smetného je tisíc korun – teoreticky je tedy navýšení až o 350 korun na osobu možné.