Desítky Přerovanů si v neděli 11. února připomněli významného přerovského rodáka Františka Rasche, pietního shromáždění u památníku se účastnili i zástupci z města Kotor v Černé hoře, kde byl Rasch v únoru 1918 popraven. Akce byla zároveň součástí celý rok probíhajících oslav stého výročí založení Československé republiky.
František Rasch se narodil v Přerově v roce 1889, v roce 1918 se stal vůdcem vzpoury námořníků v boce Kotorské, po potlačení vzpoury byl stanným soudem odsouzen k trestu smrti a 11. února 1918 popraven. Sté výročí této události si připomněli představitelé Přerova i Kotoru.
O životě Františka Rasche vyšla také nová kniha, autorem je ředitel Přerovského archivu Jiří Lapáček, nápad na sepsání údajů o významném přerovském rodákovi vznikl minulý rok, kdy se tvořil panel s informacemi, který je umístěn u památníku Rasche. Kniha František Rasch a vzpoura v boce Kotorské byla slavnostně pokřtěna a představena veřejnosti v neděli odpoledne v Mervartově sále přerovského zámku.
„Účastnili se také zástupci našeho spřáteleného města Kotor, které jsme požádali, aby nám v lahvi přivezli vodu z moře. My budeme mít vodu z Bečvy – tedy z řeky, která protéká Přerovem, v němž se František Rasch narodil,“ řekla vedoucí kanceláře primátora Daniela Novotná.
Poslední úpravy pomníku Františka Rasche přinesly zajímavý odkaz minulosti. Když dělníci chtěli připevnit na sokl pod bustou informační tabulku, narazili na duté místo, vyplněné měděnou schránkou. Předpokládá se, že sem byla vložena v roce 1958, kdy pomník vznikl, byli v ní tiskoviny ale kromě fotografie pomníku v Kotoru nešli přečíst. Vzkaz dalším generacím tam byl zanechán i nyní.
„A my do této dosud tajné skrýše umístíme schránku novou. Vložíme do ní aktuální zprávu, která bude obsahovat jak informaci o nálezu schránky, tak i o tom, že si 11. února roku 2018 Přerované připomněli sté výročí popravy jejich slavného rodáka,“ řekl přerovský primátor Vladimír Puchalský.
Ke stoletému výročí Československa se bude v Přerově konat řada dalších akcí, které organizuje město ve spolupráci s Muzeem Komenského – v plánu jsou výstavy, besedy, komentované prohlídky, koncerty, soutěže, nebo třeba promítání téměř zapomenutých filmů.