Společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) v ulici Jana Nálepky v Přerově řešilo problém s dlužníkem. Ten neplatil příspěvky do fondu oprav, zálohy za služby a odměny správci. Celý případ skončil opakovaně u soudu. Poslední rozsudek padl v úterý 18. září a přiznal žalovaný nárok. Neplatič přišel o byt v exekuci.
Na třípokojovém bytě vznikl nejprve dluh ve výši zhruba 20 000 korun. Soud vynesl rozsudek a exekutor pohledávku vymohl. Platební morálka vlastníka bytu se ale nezměnila a dluh v obdobné výši muselo společenství vlastníků bytových jednotek řešit znovu.
„On tady nebydlel. Nechával si sem posílat poštu. On jinak bydlel někde v Loučce nebo tam někde,“ zavzpomínal na souseda-neplatiče jeden z vlastníků bytu v ulici Jana Nálepky č.6.
Okresní soud v Přerově vynesl nad dlužníkem rozsudek v úterý 18. září a přiznal žalovaný nárok.
„Byla nám přiznána celá částka, včetně úroků a nákladů na řízení. Vyčkáme si na nabytí právní moci a věc předáme exekutorovi,“ uvedl JUDr. Petr Dutko, právní zástupce společenství
Ve městě Přerově jsou desítky případů společenství vlastníků bytových jednotek, která doplácejí na sousedy-neplatiče.
„Bývají případy, kdy žalujeme dotyčného dlužníka třeba pětkrát po pěti, šesti měsících. Měli jsme i případ v Husově ulici č.8, kdy muž z Hranicka koupil deset bytů, nastěhoval tam nájemníky a za ně nic neplatil. Tam jsme na něm v první fázi vymohli přes 500 tisíc korun a nyní ho žalujeme za dlužné platby okolo 200 tisíc korun,“ doplnil JUDr. Petr Dutko
V souvislosti s přibývajícím počtem případů, kdy lidé nepřispívají na hrazení sdílených služeb v bytovém domě, iniciovala senátorka Seitlová novelu zákona, která má ochránit vlastníky bytů proti dluhům, jež nezavinili a nemohli nijak ovlivnit. Dříve celý výtěžek z exekuce nebo dražby přešel na zástavního věřitele,většinou banky. Nově patří společenství vlastníků bytových jednotek do skupiny uspokojované přednostně do výše 10% výtěžku.