Sdružení Most k životu, které v Přerově funguje jubilejním dvacátým rokem, se stará o integraci osob se zdravotním postižením do společnosti. Jedním z prvním klientů této nestátní neziskové organizace byl dnes už 37letý František Novotný, vyučený zahradník, kterého baví práce s hlínou. V rámci chráněné dílny proto začal pracovat s keramikou.
V současné době je v chráněné dílně celkem osm zaměstnanců – pět mužů a tři ženy. Markéta Marečková si našla své místo v šicí dílně.
„Já teď šiji tašku z riflí. Není to těžké. Dělám to ráda pro ostatní, aby z toho měli také nějaký užitek,“ uvedla Markéta Marečková.
Kromě programu zaměstnávání osob se zdravotním postižením sdružení Most k životu nabízí dvě registrované sociální služby.
„Služba sociální rehabilitace pomáhá lidem se zdravotním znevýhodněním a lidem v částečném invalidním důchodu s hledáním zaměstnání na otevřeném a chráněném trhu práce. Kapacita služby je 30 klientů. V minulém roce se 14 klientům podařilo najít pracovní uplatnění. K dispozici mají kromě bezplatného poradenství také počítačovou učebnu,“ konkretizoval nabídku organizace Most k životu pracovník v sociálních službách Dušan Mačák.
„Další služba je sociálně terapeutická dílna, kam docházejí osoby zdravotně postižené, které jsou jen těžko umístitelné na chráněném i volném pracovním trhu,“ dodala ředitelka organizace Dagmar Plšková.
Sdružení Most k životu je financováno z prostředků Evropské unie, Úřadu práce ČR, statutárního města Přerova a z prodeje vlastních výrobků. Ty jsou pravidelně k zakoupení na přerovských farmářských trzích nebo přímo v objektu sdružení v ulici Bohuslava Němce 4.
www.mostkzivotu.eu