Pilotní projekt sběru gastroodpadu se v Přerově osvědčil. Během deseti měsíců od zavedení třídění této komodity lidé vhodili do speciálních hnědých popelnic zhruba 52 tun kuchyňského odpadu. Město chce proto počet nádob na gastroodpad navýšit a rozmístit je i v dalších lokalitách.
Pilotní program začal v Přerově na konci října loňského roku, kdy byly v části města rozmístěny nádoby na gastroodpad. Dvacítku speciálních popelnic na odpad rostlinného i živočišného původu mají od té doby lidé k dispozici v ulicích Mikuláškova, Osmek, Seifertova, Sokolská, Svornosti, U Výstaviště, Velká Dlážka a Za Mlýnem.
Naplněnost popelnic na třídění gastroodpadu o obejmu 120 litrů se postupně zvyšovala až na průměrných 35 kilogramů na jednu nádobu. V průběhu deseti měsíců, kdy pilotní sběr této komodity v Přerově probíhal, bylo dohromady vytříděno 52 a půl tuny gastroodpadu. Město se proto rozhodlo počet nádob navýšit na třicet a rozmístit je i do dalších lokalit, většinou se jedná o sídliště.
Popelnice na gastroodpad nejsou vysypávány, jak je běžné u komunálního či jiného tříděného odpadu, ale pracovníci specializované firmy je jednou za týden přímo na místě vyměňují za prázdné a vyčištěné a popelnice s obsahem odváží do bioplynové stanice.
Do hnědých nádob mohou lidé odkládat jakékoliv zpracované či nezpracované potraviny, třeba po datu spotřeby, zbytky vařeného jídla, pečivo, ovoce, zeleninu, sedliny kávy a čaje. Potraviny mohou být v původním obalu, kromě skla. Lze je tedy do popelnice vhodit nebo vylít přímo nebo v plastovém, kovovém či papírovém obalu. Technologie, která je umístěna před vstupem do bioplynové stanice totiž dokáže tyto obaly oddělovat. Jedlé oleje a tuky v PET lahvích se v Přerově i nadále třídí zvlášť. Ty patří do zelených nádob s oranžovým víkem.
Více se dozvíte ve videoreportáži.