Celkem 245 nálezů zaevidoval v uplynulém roce přerovský magistrát, z toho 106 se vrátilo ke svým majitelům. Lidé nejvíce ztráceli peněženky s doklady, svazky klíčů, mobilní telefony, řidičáky, registrační značky, průkazy na městskou hromadnou dopravu nebo platební karty. Výjimkou nebyly ani kuriozity, třeba v podobě velkých kufrů.
V autobusu, ve vlaku, na ulici. Tam lidé nejčastěji zapomínají nebo ztrácejí své věci. Pokud se nálezy ocitnou v rukou poctivce, končí v oddělení ztrát a nálezů přerovského magistrátu.
„Mezi kuriózní nálezy tentokrát patřily čtyřkolka, dětský automobil na baterie, přenosný gril nebo plážové stany,“ vyjmenovala mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Nalezené věci nejvíce přinášejí občané, Městská policie Přerov, Policie ČR a České dráhy. „Nejčastěji se nám teď objevují mobilní telefony, platební karty, peněženky, sem tam nějaké zavazadlo i notebooky. Ale i obrovské kufry, kdy člověk přemýšlí, jak to mohl někdo zapomenout ve vlaku. Měli jsme tu případ, kdy jsme našli tašku, ve které byla krabice s vánočním cukrovím, čokoláda a sada pro diabetika s inzulínem, takže to vypadalo, že si veze svačinu,“ popsala nálezy Blanka Pospíšilíková ze železniční stanice Přerov.
Hodně nálezů také lidé anonymně vhazují do schránky ztrát a nálezů, která je umístěna v průjezdu budovy městské policie na náměstí TGM. K objemnějším nálezům naopak patří například jízdní kola. Dobrou zprávou je, že stále mezi námi jsou poctiví nálezci. „V uplynulém roce se ukázala poctivost obyvatel, kdy nám donesli několik dokladů či peněženek, které měly uvnitř větší finanční hotovost. Ve všech případech se podařilo dohledat majitele,“ řekl Miroslav Komínek, zástupce ředitele Městské policie Přerov.
Pokud lidé ztratí své věci, mohou je dohledat také na internetu. Například České dráhy je evidují na svém webu eztraty.cz. Kvůli kapacitě úschovny pak zhruba po dvou měsících putují na magistrát. „V průměru se pět až šest lidí denně telefonicky nebo osobně dotazuje na ztracené věci,“ uvedla Iveta Zapletálková z přerovského magistrátu. „Nálezy se vyvěšují na úřední desku a e-desku Magistrátu města Přerova a zároveň na webové stránky města Přerova, kde jsou detailně popsány a je tam jejich fotografie,“ podotkla Lenka Chalupová. „Nálezy se evidují tři roky od vyhlášení nálezu na úřední desce, poté nastoupí skupina pro ztráty a nálezy jmenovaná tajemníkem přerovského magistrátu, která určí, zda půjdou nálezy k likvidaci nebo k prodeji,“ upřesnila Iveta Zapletálková.
K nálezům patří také živá zvířata, nejčastěji se jedná o zatoulané psy, jejichž odchyt mají na starosti strážníci městské policie. Majitelé si je pak mohou vyzvednout v útulku.