Prošoupané dubové parkety v Městském domě budou ještě letos v létě vyměněny za nové. Radní schválili, že výměnu v obou sálech i předsálí zajistí uherskohradišťské Podlahářství za 2 miliony 721 tisíc korun, na práci budou mít dělníci 122 kalendářních dnů. Současné parkety tu byly položeny při generální opravě, kterou Měšťák procházel od konce osmdesátých let minulého století až do roku 1991. Od té doby se jen přebrušovaly, ale vržou a prohýbají se.
Secesní Městský dům stojí na Masarykově náměstí už od roku 1897 a je hlavním kulturním stánkem Přerova. Za běžné situace by tam teď byla sezóna v plném proudu – dojížděly by poslední plesy, konaly by se tu koncerty a divadelní představení. Od podzimu je ovšem velký sál využíván pouze pro zasedání rady a zastupitelstva. „Třicet let se ale na parketách podepsalo a je to zřejmé na první pohled. V posledních letech už nás lidé z vedení Kulturních a informačních služeb města Přerova upozorňovali na stav podlahy a žádali o řešení,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský. Původní finanční odhad projektanta hovořil o částce přesahující 3 a půl milionu korun, ve výběrovém řízení byla vybrána firma, která nabídla o 900 tisíc korun nižší cenu. Město má navíc možnost čerpat na výměnu dotace. „Na spolufinancování jsme požádali o dotaci z Olomouckého kraje na obnovu kulturních památek, staveb drobné architektury místního významu a nemovitostí v památkových zónách a rezervacích kraje,“ řekla primátorova náměstkyně Hana Mazochová.
Ve velkém sále bude nová podlaha na ploše 275 metrů čtverečních, v malém sále je to 90 metrů a v předsálí 124. Technické podmínky zakázky jasně definují, že veškeré řezivo, které bude při práci použito – tedy původní i nové – musí být ošetřeno proti dřevokazným plísním, houbám a škůdcům. Na hrubou podlahu pak mají být položeny velkoformátové desky z dřevotřískového materiálu. „Desky budou položeny ve dvou vrstvách, musejí být přišroubovány k podkladu, slepeny a vzájemně prošroubovány. Na takto vytvořený pevný a rovný podklad bude položena nová čistá podlaha – celoplošně lepené vlysy, kladené na rybinu,“ doplnila Ivana Pinkasová z přerovského magistrátu.
Městský dům, který je nemovitou kulturní památkou, prošel v průběhu let mnoha úpravami interiéru. Největší rekonstrukce tu proběhla ve třicátých a pak v osmdesátých letech, kdy byly stavební práce zaměřeny nejen na dispoziční úpravy vnitřních prostor, ale i na provedení údržbových prací, instalaci nových sítí a zajištění statiky. V roce 2017 dostal Měšťák nová okna a v roce 2019 sem bylo pořízeno moderní scénické osvětlení.
Zdroj: Statutární město Přerov