Už po deváté zasedal na přerovské radnici krizový štáb města Přerova. Hlavním tématem dnešního jednání bylo zajištění lidí, žijících na území města bez přístřeší.
Primátor Petr Měřínský uvedl, že Přerovu bylo uloženo Krizovým štábem Olomouckého kraje, aby bez zbytečného odkladu město zajistilo péči o lidi bez střechy nad hlavou, kteří jsou v karanténě, nebo u nich bylo prokázáno onemocnění Covid-19. „Nejde jen o bezdomovce, ale také třeba o lidi, kteří byli vykázáni policií z důvodu domácího násilí – o ty všechny bychom se museli postarat a zajistit jim veškeré nutné služby,“ upřesnil primátor.
Podle informací ze sociálního odboru přerovského magistrátu pobývá v tuto chvíli na území města šestadvacet bezdomovců, žádný z nich se dosud nenakazil. „Vhodnou budovou aktuálně nedisponujeme. Máme ale vytipováno více míst v okrajových částech Přerova, na nichž bychom mohli neprodleně postavit stan pro dvacet lidí, v němž by mohli pobývat,“ nastínil náměstek odpovědný za sociální oblast Petr Kouba. Také šéf přerovských hasičů Miroslav Čoček nabídl, že jsou ve spolupráci s dobrovolnými hasiči schopni postavit nafukovací stan o rozloze 24 metrů čtverečních, který by vyhovoval požadavkům.
Součástí stanu by bylo základní hygienické vybavení, ostrahu by zajišťovala Městská policie Přerov. Její ředitel Omar Teriaki upozornil krizový štáb, že u lidí bez domova se dá očekávat problém se zajištěním „domácí karantény“, kterou by měli dodržovat. „Ostraha objektu je pro nás jasná. Potřebujeme ale informaci, jak máme zajistit ostrahu osob – respektive jak je můžeme donutit, aby místo svévolně neopouštěli, protože ani v době karantény nemůžeme tyto lidi držet na místě. Nemáme k tomu žádné oprávnění,“ řekl Teriaki. Krizový štáb Přerova bude tento dotaz směřovat Krizovému štábu Olomouckého kraje, který by měl vydat v této věci stanovisko.