Od středečního večera dohlížejí na veřejný pořádek v Přerově posílené hlídky policie. V hledáčku mají hned několik adres rodin olašských Romů, které si mezi sebou začaly vyřizovat účty. Konflikty znepřátelených členů klanů se odehrály opakovaně v centru města. Vedení radnice vyzvalo občany, aby se vyjádřili k bezpečnosti a kriminalitě ve městě v rámci veřejného slyšení. Postupně se hodlá sejít také se zástupci romských rodin. V pondělí přijede do Přerova olašský král, který má situaci v komunitě zklidnit.
K prvnímu incidentu mezi rodinami došlo v úterý odpoledne v cukrárně a na náměstí T. G. Masaryka, kde se při potyčkách lehce zranily dvě osoby a dvě osoby po konfliktu skončily na policejní služebně, kde s nimi byly zahájeny úkony trestního řízení pro podezření z přečinu výtržnictví. V cukrárně bylo rozbito několik sklenic a květináč. K dalšímu incidentu došlo ve středu večer v ulici Bratrská, kde na sebe rodiny házely kuchyňské náčiní a tím způsobily poškození zaparkovaných vozidel, jednoho okna bytu a vchodových dveří domu. I zde policie zahájila úkony trestního řízení s desítkou osob. „V tuto chvíli probíhá prověřování a zahájili jsme úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání trestného činu výtržnictví a poškozování cizí věci. To odpovídá situaci, která tam byla, nic nepodceňujeme,“ popsal ředitel Krajského ředitelství PČR Olomouc Tomáš Landsfeld.
Přerovská policie byla na základě incidentů posílena o družstvo z Olomouce, které kromě hlídkové činnosti také dozoruje adresy dvou rodin zapojených do konfliktů. „Přijímáme taková opatření, aby ta přítomnost policie byla stálá do doby, než proběhnou ta jednání a bude z větší jistotou zřejmé, že k dalšímu incidentu nedojde. Územní odbor Přerov je posílen o družstvo pořádkové jednotky z Olomouce. Myslím, že v tuto chvíli je to dostatečné k tomu, abychom garantovali rychlou reakci v případě nějakého konfliktu,“ doplnil Landsfeld.
Policie se začala zabývat také obsahem komentářů, které se na základě incidentů objevily na sociálních sítích. V této souvislosti už zahájila úkony trestního řízení v kategorii „Trestné činy z nenávisti“. Vedení města Přerova ve čtvrtek odpoledne jednalo s vedením kraje a policie a přijalo opatření, která mají nyní vyhrocenou situaci uklidnit. „Jde o jednání, které je neakceptovatelné a všechny orgány se jím zabývají. My jsme se nyní domluvili na přijetí opatření, která mají přispět k zklidnění situace, jde o tři druhy opatření. Budeme mluvit s oběma romskými rodinami, dále půjde o opatření policie a jako třetí opatření na středu odpoledne svoláváme veřejné slyšení,“ řekl přerovský primátor Petr Měřínský.
„V tuto chvíli jsme řešili, jak těmto incidentům zabránit, jde o konflikt mezi dvěma olašskými rodinami a tam je poměrně striktní hierarchická struktura a my jsme se domluvili, že s oběma znepřátelenými rodinami si promluvíme. Je tam i nějaký hierarchicky nejvýše postavený člověk, který se jmenuje pan Beneš, s tím bychom rádi hovořili. V tom je nám nápomocná koordinátorka pro národnostní menšiny. Naší snahou je zklidnit tu situaci, protože pro mě je nepřijatelné, co se v Přerově děje,“ dodal poslanec, náměstek hejtmana a přerovský radní Petr Vrána.
S dvěma rodinami a také s Robertem Benešem, kterého olašští Romové uznávají jako svého krále se vedení města sejde v pondělí. Ve středu od 16 hodin potom proběhne v Městském domě za účasti zástupců vedení města a policie veřejné slyšení na téma Bezpečnost a kriminalita v Přerově.