Návrat do sedmdesátek a osmdesátek jako symbolické ohlédnutí za právě končícím jubilejním rokem. Taková je první letošní výstava v Galerii města Přerova, která představuje unikátní soukromou sbírku socialistických artefaktů denní potřeby, se kterými se dnešní čtyřicátníci a starší denně setkávali.
Sáčky, lahve, plechovky a vůbec obaly od potravinářského a drogistického zboží z éry Husákových dětí zaplnily výstavní prostory od 10. ledna. Součástí expozice je i dobovými rekvizitami nabitý vojenský retro koutek. Veškeré exponáty pocházejí ze sbírky mladinkého, teprve 14letého nadšence Patrika Horkého z Přerova.
Žák osmé třídy Základní školy J. A. Komenského v Předmostí hledá originální kousky do své sbírky na internetových aukcích nebo s maminkou objíždí bleší trhy. „Vůbec za největší poklad své sbírky považuji originál plechovku Granka,“ doplňuje Patrik Horký. „Patrik spolupracuje také s brněnským Retro muzeem. Těch věcí nám postupně doma přibývá, už bychom potřebovali na jejich uložení nějaké další prostory. Zatím je má Patrik v pokojíčku,“ prozradila maminka mladého sběratele Renata Horká.
Dobové rekvizity také zabraly hlavní výstavní část galerie. „Desítky exponátů představujeme formou ucelených tematických skupin. Pamětníci se mohou přijít pokochat pohledem na šumáky či čtyřicetihaléřové pudingy svého mládí, zavzpomínat na tehdejší pivní lahve, osvěžit si v paměti značky socialistických žvýkaček nebo si vybavit vůni tehdejších mýdel či pracích prášků,“ zve na retro podívanou kurátorka výstavy Lada Galová.
Výstava byla zahájena slavnostní vernisáží společně s expozicí souboru Valachy přerovského malíře Jiřího Heinze. „Maluji rád přírodu ve všech ročních obdobích, ale také valašské chalupy. Pokud venku mrzne, místo si vyfotím a doma pak v teple namaluji,“ prozradil Jiří Heinz. Jeho obrazy mají také originální rámování. „Je to zcela neupravené dřevo ze starých chalup,“ doplnil malíř.
Obě výstavy si lidé mohou prohlédnout v Galerii města Přerova na Horním náměstí do 10. února.