Přerovští dobrovolní hasiči hledají do svých řad nové posily. Jednotka pomáhá ve městě při požárech, uklízí větve a stromy při bouřkách nebo čistí Bečvu od naplavenin. Potkat se dobrovolnými hasiči ale můžete i při kulturních akcích, kde vykonávají požární a zdravotnický dozor.
Přerovští dobrovolní hasiči mají v tuto chvíli 32 výjezdových členů ne všichni jsou ale aktivní a jednotka má mírný podstav, proto hledá další ochotné zájemce, kteří by její řady rozšířili. „Naši členové se pravidelně, takřka každý týden věnují výcviku, každý týden tráví čas nějakou praxí a teorií, protože máme zákonem dané minimum 40 odškolených hodin ročně. My u nás v naší aktivní jednotce to několikanásobně převyšujeme tuto normu, takže prakticky každý týden se něco děje, buď tady na základně nebo i vyrážíme ven například na řeku cvičit s motorovým člunem, různá taktická cvičení, nehody, technické pomoci, pomoci městu, co je zrovna potřeba, to děláme,“ popsal velitel Jednotky sboru dobrovolných hasičů Petr Štěpánek.
Dobrovolní hasiči se díky své činnosti dostanou často i na zajímavá místa a také mají možnost pracovat s profesionální vyprošťovací a záchranářskou technikou. „Naše jednotka má zhruba 50 ostrých výjezdů ročně, převážně se jedná o technické pomoci, to znamená například větrné smrště, přívalové deště – to znamená odstraňování stromů, likvidace zatopených míst, dále také požáry výškových budov, požáry chatek, travních porostů – to jsou ty zásahové. Dále pak například zaléváme stromy, odstraňujeme naplaveniny v Bečvě, řežeme nebezpečné stromy a podobně,“ dodal Petr Štěpánek.
Cvičení s přerovskými dobrovolnými hasiči absolvoval v posledních týdnech i náš štáb, vyzkoušeli jsme si s nimi záchranu osoby z vody, vyprošťování zraněného z automobilu i slaňování. A jakou motivaci mají k práci dobrovolní hasiči? „Já jsem u dobrovolných hasičů od 14 let, přišel jsem sám, protože jsem viděl, že se tady něco děje, zajímala mě práce hasičů, hlavní důvod proč to dělám je pomoci lidem z těžkých situací,“ popsal jeden z hasičů Jiří Hučín. „Baví mě pomáhat lidem, dostáváme se i do nestandardních situací a míst. Máme přístup tam, kam se normálně lidé nedostanou. Je to hlavně o ochotě pomáhat,“ doplnil Jan Sekera.
„U hasičů jsem pět let. Od mala mě práce hasičů zajímala, asi jako každé dítě. V dospělosti mě to přivedlo sem k dobrovolným hasičům. Co se týká hasiče zdravotníka, ta moje pozice se vyvinula časem, kdy vzhledem k té potřebě těch zdravotnických dozorů a i některých zásahů jsme s několika kolegy se začali o tu zdravovědu zajímat a začali jsme se na to specializovat,“ vysvětlil dobrovolný hasič a také zdravotník jednotky Jakub Herman.
Dobrovolní hasiči nemusejí procházet složitými testy, které absolvují při vstupu do jednotek profesionální hasiči, i když mnohdy je jich práce stejně náročná a vyžaduje řadu znalostí a schopností. „Zájemce o členství v naší jednotce je podmíněno alespoň 18 lety věku, je třeba dobrý zdravotní stav, trochu psychická odolnost a dobrá fyzička, aby byl schopný vykonávat činnost a hlavně chuť pomáhat lidem. Zájemce rádi přivítáme každé pondělí okolo 17 hodiny zde na Šířavě, v budově naší zbrojnice. Je to ve dvoře Vodovodů a kanalizací, vedle profesionálních hasičů,“ doplnil Petr Štěpánek.
Dobrovolné hasiče můžete kontaktovat i na jejich facebookové stránce nebo na řadě kulturních akcí ve městě, kde vykonávají požární a zdravotnický dozor.