Staré dobré rčení, že sládek pivo vaří, ale hospodský ho dělá, je stále platné. Pro Natašu Rouskovou z přerovského pivovaru starost o pivo nekončí okamžikem, kdy opustí brány podniku, ale snaží se, aby o něj bylo dobře postaráno i tam, kde se čepuje.
Před lety spustil Pivovar Zubr projekt Pečeť kvality. Jedná se o ocenění provozoven, které dodržují zásady kvalitní péče o pivo. Desatero pro její udělení kontrolují většinou obchodní zástupci pivovaru. Čas od času vyrazí “do terénu“ také sládková Nataša Rousková. V tomto týdnu si posvítila na přerovskou pivnici, která je držitelkou tohoto uznání.
„Důležitá je čistota a péče o sklo, pravidelná a důkladná sanitace výčepní techniky a celkové zajištění čistého prostředí. Kvalitu čepovaného piva také významně ovlivňuje krátká doba výtoče sudu, tlakování čistým plynem či správná teplota skladování sudů,“ uvedla Nataša Rousková.
Čepování piva se dnes řadí k řemeslům. Hlavně proto, že významně ovlivňuje konečnou chuť piva.
„Já točím pivo na dvakrát. Nejprve udělám hustou pěnu, nechám pivo odpočinout a pak ho dotočím. Na dobré pivo je potřeba si chviličku počkat,“ řekl přerovský hospodský Ladislav Šimek.
„To pivo je dobré. Jsem spokojená,“ konstatovala po kontrolní ochutnávce Nataša Rousková.
V Přerove je osm provozoven, které od pivovaru Zubr Pečeť kvality obdržely. V celé zemi má toto ocenění k dnešnímu dni 81 pohostinských zařízení.