Naposledy před 20 lety přerovské zastupitelstvo udělilo čestné občanství dobrovolníkovi československých legií Karlu Janouškovi. Paul Rausnitz se stal jeho čtyřicátým držitel. Slavnostní akt se uskutečnil ve čtvrtek odpoledne v Mervartově síni muzea Komenského.
Přerovský Baťa, jak se také Rausnitzovi přezdívá, oslavil letos v březnu významné životní jubileum – 90 let – a jeho Meopta si připomíná 85 let existence, kterou tento Čechoameričan osudově ovlivnil. Právě za záchranu a šíření dobrého jména Meopty v celém světě a za vřelý vztah k městu Přerovu titul čestný občan obdržel.
„Mně to dělá radost. Narodil jsem se s Českem a umřu s Českem, jsme na to hrdý“ uvedl k věci Paul Rausnitz.
„Paul Rausnitz bude v dobré společnosti. Čestným občanem je například někdejší ředitel přerovského gymnázia Jakub Škoda, spisovatelé Svatopluk Čech a Alois Jirásek, básník Jaroslav Vrchlický, starosta města František Tropper či malíř Augustin Mervart. Čestní občané Přerova jsou i prezidenti T.G. Masaryk, Edvard Beneš, Antonín Zápotocký a Ludvík Svoboda – a tato pocta se dostala i jeho ženě Ireně. V novodobé historii získali občanství dva muži – v roce 1990 to byl podnikatel Karel Zejda a v roce 1998 dobrovolník čs. legií Karel Janoušek. Poprvé se čestné občanství předávalo v roce 1865,“ dodala tisková mluvčí přerovského magistrátu – Lenka Chalupová.
Paul Rausnitz se narodil 9. března roku 1928 v Jablonci nad Nisou jako nejmladší ze tří synů rodinného lékaře a obchodnice s bižuterií. Kvůli židovskému vyznání musel i s celou rodinou prchat před nacisty. V roce 1946 přesídlila rodina do Ameriky a usadila se v New Yorku. Po revoluci v roce 1989 navštiv Paul Rausnitz své rodné Československo. V první vlně kuponové privatizace koupil část akcií firmy Meopta a tak se začal psát jejich společný příběh.