Společnost Meopta slaví letos 85. narozeniny, vznikla v roce 1933 pod názvem Optikotechna z popudu milovníka optiky a nadšence pro optické výpočty a výrobu docenta Aloise Mazurka. 85. výročí si podnik připomíná výstavou, kterou je možné navštívit od 23. března do 20. května ve Vlastivědném muzeum v Olomouci. Jejím cílem není jen představit bývalé i současné výrobky společnosti, ale především ukázat, jak zajímavým oborem může optika být.
Firma Meopta se brzy po založení rozrostla a už v období 2. světové války měla 2 500 zaměstnanců. Hlavní náplní výroby byly amatérské i profesionální zvětšovací přístroje pro „mokrý proces vyvolávání fotografií“ a různé příslušenství k nim. I ty jsou nyní k vidění na výstavě v Olomouci. „Výstava jako taková ukazuje průřez tvorbou Meopty za 85 let její činnosti, ale cílem není tak docela jenom ukázat technické produkty různého typu, které Meopta vyráběla, ale cílem je v podstatě přivést hravou formou děti, žáky, studenty k technickým oborům, ukázat, že optika je velice zajímavá, že má celou škálu různých podob. A právě z toho důvodu, byla jedna část výstavy koncipována jako taková herna s optickými fyzikálními jevy,“ popsala ředitelka marketingového oddělení přerovské Meopty Jaroslava Němcová.
Výstava spojuje současné špičkové produkty vyráběné v laboratorním prostředí s přesností na tisícinu milimetru s produkty, které všichni dobře známe z minulosti. Jedním z dobře známých přístrojů byly i promítačky pro kina. Výstava vznikla spoluprací několika subjektů – jednalo se o studenty Prostorové tvorby Fakulty multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati, Vlastivědné muzeum, Ústav přístrojové techniky AV ČR, v.v.i. a Úžasné divadlo fyziky ÚdiF. Cílem je popularizovat technické obory a vědu mezi dětmi, co hledají své studijní směřování. Výstava se navrací k historii a kořenům české optické výroby, hravou a názornou formou prolíná reálné produkty s optickými a fyzikálními jevy.
Do 70. let minulého století vyráběla Meopta především zvětšovací přístroje a fotoaparáty, nejslavnější z nich byl Flexaret, od roku 1935 do roku 1970 jich Meopta vyrobila přes 600 000 tisíc. Výstavu Kouzelný svět optiky zahájila slavnostní vernisáž, na té se sešli bývalé i současné osobnosti Meopty a do dalších let popřáli podniku mnoho úspěchu. „Máme před sebou velkou budoucnost, která je v digitální výrobě polovodičů a dalších nových výrobcích založených na technologiích budoucnosti. Meoptě přeji vše nejlepší k narozeninám a mnoho let úspěchu,“ popřál podniku generální ředitel Meopta Group Gerald Rausnitz.
Současné výrobní portfolio společnosti je rozděleno do 3 základních skupin podle cílových trhů. Spotřební trhy zásobuje Meopta sportovní optikou, loveckými zaměřovači, pozorovacími binokulárními dalekohledy i monokulárními stativovými spektivy pro pozorování ptáků nebo třeba střeleckých terčů. Tyto spektivy může široká veřejnost vidět na střelištích biatlonových závodišť, Meopta je již 15 let partnerem české biatlonové reprezentace. Dalekohledy stejně tak slouží i biatlonistům norským nebo slovenským a pomalu si nacházejí cestu k dalším sportovním týmům.
Na průmyslových trzích Meopta působí zejména jako dodavatel velmi specifických optických sestav pro polovodičový průmysl, digitální kinoprojekci, pro lékařské aplikace a do dalších oborů, kde je optika důležitou součástí výrobního procesu. Poslední oblastí působení Meopty je výroba optiky pro ozbrojené a bezpečnostní složky, armádu i policii.
Podrobnější informace o výstavě jsme vysílali v Událostech z kraje 23.3. 2018.