Desátý ročník kroketového turnaje uspořádal ve čtvrtek 6. září Domov pro seniory v Kabelíkově ulici v Přerově. U příležitosti stého výročí republiky se rozhodl ho uspořádat v prvorepublikovém stylu.
Desátý ročník kroketového turnaje se zcela vymykal těm předchozím. V prostorách domova pro seniory v Kabelíkově ulici v Přerově se pohybovali dámy a pánové v elegantních šatech a oblecích, nechyběl stylový kadeřnický a kosmetický salón ani náležité občerstvení. „Naše kadeřnice i kosmetičky pečlivě nastudovaly účesy a líčení tehdejší doby,“ prozradil ředitel Střední školy gastronomie a služeb Martin Kovář. Prvorepublikovou atmosféru dotvořila hudba, která před sto lety zněla. „Celý Přerov žije oslavami stého výročí republiky, tak jsme se rozhodli také přidat,“ dodala ředitelka Sociálních služeb města Přerova Jana Žouželková
Dobovou polní nemocnicí přispěl 143. zásobovací prapor z Lipníka nad Bečvou, se kterým Domov pro seniory v Přerově spolupracuje v rámci projektu mezigeneračního sektávání. „Máme k dispozici i dobové vojenské uniformy,“ dodal vrchní praporčík 143. Zásobovacího praporu Lipník nad Bečvou Vladimír Lysoněk.
Kroketovému turnaji v duchu první republiky přizpůsobili oděv také někteří soutěžící. Patřil k ním například František Růžička z pořádajícího Domova pro seniory v Kabelíkově ulici v Přerově. „První republiku si nepamatuju, i když jsem se v ní narodil, ale znám ji z povídání mých rodičů,“ vysvětlil František Růžička. Jak dále prozradil, kroket v minulosti na rozdíl od petaque nehrával, před soutěží ale absolvoval alespoň tři tréninky, kvůli velkým vedrům se více hrát nedalo. Zato pětasedmdesátiletá Anděla Krátká z Domova pro seniory v Radkově Lhotě už se turnaje v kroketu účastní poněkolikáté. „Baví mě to, ctím skutečnost, že kdo si hraje – nezlobí,“ uvedla Anděla Krátká.
Samotného turnaje v kroketu se účastnilo šest tříčlenných družstev z domovů pro seniory v Přerově, Pavlovicích u Přerova, Prostějova, Radkovy Lhoty, Náměště na Hané a Hrubé vody. „Máme upravená pravidla, přizpůsobili jsme je seniorům. Stále ale platí, že kdo trať projede na co nejmíň štouchů, ten je vítěz,“ vysvětlila ergoterapeutka a rozhodčí soutěže Alena Měráková.
První místo obsadilo družstvo z Radkovy Lhoty, druhé místo patřilo domácímu Přerovu a na třetí příčce stanuli senioři z domova Alfréda Skeneho v Pavlovicích. Nejlepší hráč i hráčka byli z vítězného družstva.