News

Krajské volby vyhrála levice

Krajské volby vyhrála levice Foto: Petr Ludík

 

Voliči v Olomouckém hejtmanství rozhodli, že po následující čtyři roky bude mít v krajském zastupitelstvu převahu levice. Česká strana sociálně demokratická získala téměř 27 % hlasů, KSČM 23 %, Koalice pro Olomoucký kraj a ODS dostal každá po 11 % hlasů a kandidátní lístek Top 09 vhodilo do urny 6 % voličů. Volby se ale v Olomouckém kraji setkaly s malou volební účastí, a to pouhých 35,6 % což je čtvrtá nejnižší v rámci republiky.

Volební místnosti se otevřely v pátek 12. října ve 14 hodin a hned se zaplnily voliči. Mezi prvními byla Ludmila Chytilová, která letos v září oslavila 101. narozeniny. „Od té doby, co mám právo volit, volím. Beru to jako svou povinnost,“ uvedla Ludmila Chytilová. Volební komise si pro svou pravidelnou voličku připravila malou pozornost - kytičku. „Velice si vážíme, že i v takovém úctyhodném věku paní Chytilová do volební místnosti chodí volit a těšíme se, že se s ní znovu potkáme třeba při prezidentských volbách,“ řekla členka volební komise Irena Přivřelová.

Při sčítání hlasů se zjistilo, že velký počet lidí vhodilo do uren jen prázdnou obálku a nebo přetržený volební lístek. Podle politologů tak voliči vyjádřili nesouhlas se současnou situací ve státě. V celém Olomouckém kraji komise vydaly 186 tisíc 914 úředních obálek, v urnách jich skončilo ale o něco méně, a to 186 tisíc 359.   Z celkových 524 013 voličů zapsaných v seznamech přišlo jen 35,67 % k volbám a odevzdali 176 tisíc 884 platných hlasů.

Lidé v kraji nakonec rozhodli, že ČSSD získala v zastupitetelstvu 19 křesel, KSČM 16, Koalice pro Olomoucký kraj 8, ODS 8 a TOP 09 a Starostové 4. Dnes začala koaliční vyjednávání, která vede vítězná ČSSD včele s Jiřím Rozbořilem. „Chceme jednat se všemi stranami, prioritou je pro nás volební program a důležitá témata, která budou v příštích čtyřech letech krajem hýbat, jako je například ZEVO nebo dokončení D1. Jednání chceme uzavřít nejdříve příští týden, kdy plánujeme druhé kolo koaličních vyjednávání. Chtěli bychom zastávat funkci hejtmana a většinu v radě,“ uvedl  kandidát na hejtmana Jiří Rozbořil.

Přestože v kraji vyhrála volby sociální demokracie před komunisty, na Přerovsku tomu byla naopak. KSČM dalo svůj hlas zhruba 26 %, ČSSD 25 %, Koalice pro Olomoucký kraj získala 12%, ODS 10 % a Top 09 6 % hlasů.

TV Přerov

Top Desktop version