News

Gymnázium Jana Blahoslava neotevře primu, petice proti zrušení třídy má přes 1200 podpisů

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Foto: Petr Ludík Foto: Petr Ludík

O změně ve struktuře osmiletých gymnázií v Přerově rozhodla Rada Olomouckého kraje na jednání 23. ledna, tedy jen několik dní před tím než ředitelé vyhlašovali podmínky pro přijímací řízení letošní rok.

"Rada schválila na svém lednovém zasedání změnu struktury oborů a počtu tříd na gymnáziu Jana Blahoslava, v příštím roce třída primy nebude otevřena, to už je uzavřená záležitost. Já rozhodnutí svého zřizovatele musím respektovat, nicméně budu intenzivně jednat a s představiteli kraje hledat optimální řešení," konstatovala ředitelka GJB a SPgŠ v Přerově Romana Studýnková.

Rozhodnutí vyvolalo v Přerově vlnu nevole ze strany absolventů a pedagogů Gymnázia Jana Blahoslava, ti sepsali petici, pod kterou je aktuálně více než 1200 podpisů.

"Naše motivace k sepsání petice byla taková, že se nám nelíbilo jakým způsobem to proběhlo, naprosto narychlo v době, kdy to nikdo nečeka. V době kdy našemu gymnáziu tak jako každý rok po čtvrtstoletí byla ta prima garantována, potom najednou na konci ledna tu primu někdo zruší a to tedy už v době, kdy se proti tomu není možné bránit," popsal Václav Havlík, zástupce petičního výboru při GJB a SPgŠ.

Petiční výbor také zpochybňuje argument rady, že Gymnázium Jakuba Škody je podle hodnocení lepší než Gymnázium Jana Blahoslava. Ke kritice se připojila i opozice na krajském zastupitelstvu. Krajská rada se brání, že jejich cílem nebylo zrušení třídy na Gymnáziu Jana Blahoslava.

"Zabývali jsme se žádostí Školské rady Gymnázia Jakuba Škody o druhou třídu osmiletého vzdělávání. Primárním cílem nebylo zrušení třídy na Gymnáziu Jana Blahoslava, ale navýšení tříd na gymnáziu Jakuba Škody, pro toto usnesení hlasovala jednomyslně celá rada Olomouckého kraje. Přítomen byl i pan ředitel odboru, který toto řešení navrhl a vysvětlil," popsal radní Olomouckého kraje Petr Vrána.

"Výbor se zabýval žádosti možného navýšení počtu tříd osmiletých gymnázií v Přerově, to možné nebylo, protože by to bylo už 90 dětí. A těchto 90 dětí už tvoří téměř 20 procent dětí v pátých třídách, což už by bylo proti kvalitě vzdělávání na základních školách. Osmiletá gymnázia mají být školy výběrov, pro ty nejtalentovanější žák. V minesterských materiálech je psáno, že to číslo má být 7 - 10 procent nejlepších žáků. Výbor se zabýval poutze možností navýšení počtu tříd, neřešil jestli je to Gymnázium Jan Blahoslava nebo Jakuba Škody," vysvětlil Miroslav Gajdůšek, vedoucí Odboru školství, sportu a kultury krajského úřadu.

"Možná, že kdybych byl trošičku prozíravější, tak jsme mohli sedět i s řediteli obou těchto škol a třeba se k něčemu posunout, ale jak říkám bylo to rozhodnutí velice rychle udělané, protože ta diskuze vyplynula přímo na radě a možná, že to bylo i trochu nešťastné v tom smyslu, že jsme nedali prostor na přípravu," sdělil Ladislav Okleštěk, hejtman Olomouckého kraje.

Představitelé kraje také připomínají, že škole jako celku se nesníží počet žáků, protože bude oproti minulému roku otevírat o jednu odbornou třídu více. Tam se mají vzdělávat pedagogičtí pracovníci pro předškolní a mimoškolní vzdělávání.

TV Přerov

Top Desktop version