News

Přerovská nemocnice otevřela pracoviště magnetické rezonance

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Foto: Ivo Navrátil Foto: Ivo Navrátil

Lidé z Přerova už nemusí na specializované vyšetření magnetickou rezonancí dojíždět do vzdálenějších zařízení, od 31. ledna mají tuto možnost přímo v přerovské nemocnici. Nový přístroj usnadní práci i zdejším lékařům, kteří doposud pacienty v akutních případech posílali sanitkou na jiná pracoviště.

Magnetická rezonance je moderní vyšetření, které nepracuje na principu rentgenových paprsků, ale využívá silné magnetické pole. Zařízení dokáže snímat nejmenší detaily struktury orgánů. Nové pracoviště je součástí radiodiagnostického oddělení a ročně jím má projít tři tisíce pacientů. Doposud tady prováděli každý rok přibližně 37 tisíc rentgenových a téměř 11 tisíc sonografických vyšetření.

„V současné době patří mezi nejsložitější a nejdražší způsoby vyšetření. Hlavní výhodou metody vůči ostatním zobrazovacím metodám v radiodiagnostice je vyšší schopnost rozlišení jednotlivých složek měkkých tkání, bez možného škodlivého ionizujícího záření. Předpokládáme, že ročně by vyšetřením pomocí magnetické rezonance mohlo projít zhruba 3 tisíce pacientů,“ sdělila primářka radiodiagnostického oddělení Nemocnice Přerov Romana Tarnoczy.

V neurologii se magnetická rezonance využívá například při vyšetření mozku, páteře a míchy zejména u pacientů s roztroušenou sklerózou a epilepsií. V ortopedii to je u sportovních úrazů nebo při vyšetření pohybového aparátu.

Nové pracoviště magnetické rezonance je napojeno na koridor směřující do pavilonu radiodiagnostiky, který byl otevřen v lednu minulého roku, samotné vyšetření je podobné jako na CT. To však nenahrazuje ale spíše doplňuje. Výhodou oproti jiným metodám je vyšší schopnost rozlišení jednotlivých složek měkkých tkání a to bez škodlivého záření.

TV Přerov

Top Desktop version