News

Zazpívat nemocným na LDNku přišli o Vánocích dobrovolníci i studenti

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Foto: Petr Ludík Foto: Petr Ludík

Vánoce pacientům v přerovské nemocnici zpříjemnili studenti i dobrovolníci, na Štědrý den přicházejí zpívat koledy už téměř 20 let. Ne každý měl možnost trávit vánoční svátky doma v kruhu svých nejbližších. Pacientům v přerovské nemocnici se v tomto období věnovala kaplanka i řada dalších lidí, kteří nemocným přišli zazpívat nebo popřát, aby se necítili sami.

Nemocnice v Přerově se snaží o pacienty starat nejen po zdravotní stránce. Pobyt v zařízení se jim tak snaží zpříjemnit obzvlášť v období Vánoc, kdy hospitalizované lidi často mrzí, že nemohou trávit svátky doma s nejbližšími.

V nemocnici v Přerově trvale působí kaplanka, s nemocnými pracuje už více než deset let. Před Vánocemi vnímá potřebu lidí nebýt sami, kromě běžných návštěv se jí ozývají další pacienti z různých oddělení, kam běžně během roku téměř nechodí.

"Před Vánoci tady přibývá nemocných, zvláště těch starších, kteří už nikoho nemají. Často jsou smutní, že nemohou prožít Vánoce doma mezi svými, ti starší by často také zašli do kostela na tu půlnoční," popsala kaplanka Marie Goretti Dřímalová.

Nejvíce pacientů pravidelně navštěvuje kaplanka na LDNce, kde často leží starší a osamělí lidé. Přímo na Štědrý den právě sem chodí už přes 15 let dobrovolníci z charity. Hospitalizovaným zapívají koledy, popřejí k Vánocům a předají malé Betlémy.

"Zpívání na LDNce trvá určitě více než 18 let, když jsem se připojila měla jsem obavy jak to budu vnímat, ale nikdy se nám nestalo, že by byly nějaké negativní ohlasy," vysvětlila ředitelka Charity Přerov Marta Šťastná. "Zpívat chodí především ladí lidé z přerovské farnosti, často berou i kamarády a spolužáky, tak nás bývá docela dost," doplnila pastorační asistentka Emilie Šmídová.

Dobrovolníci chodí na Štědrý den na LDNku dlouhé roky, v posledních letech už přicházejí i děti těch, kteří sem před lety chodili jako mladí. Kromě nich nemocným přišli už před Vánoci zazpívat také studenti přerovské Střední zdravotnické školy. Ti zajišťují také různé programy pro malé pacienty na dětském oddělení.

TV Přerov

Top Desktop version