News

Legiovlak zavítal do Přerova

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Legiovlak zavítal do Přerova Foto: Ivo Navrátil

Dvanáct zrekonstruovaných vozů legionářského vlaku si od pondělí můžete prohlédnout na nádraží v Přerově. Podobnými vlaky se v letech 1918 – 1920 přepravovaly desetitisíce československých legionářů po Transsibiřské magistrále. Ve vozech je k vidění věrné vybavení, originální exponáty i stovky fotografií z historie legií.

Unikátní projekt pojízdného muzea připomíná 100. výročí 1. světové války a  zároveň i památku našich předků, kteří se v zahraničních jednotkách rodící se československé armády, zasloužili o vznik samostatného státu. Vlak se skládá z celkem 12 vozů, navštívit můžete zdravotní, obrněný, kovářský nebo ubytovací vůz. V Rusku měli legionáři původně k dispozici přibližně 259 souprav s více než 10 000 vagóny. Případné nejasnosti ve výstavě vysvětlují přímo ve vlaku legionáři v dobových stejnokrojích.

V rámci doprovodného programu vlaku jsou Přerované zváni na přednášku „Legionářské tradice Přerovska,“ která bude ve středu 9. listopadu v 17 hodin v Muzeu Komenského. V pátek 11. listopadu se v 11:11 na náměstí Františka Rasche koná pietní akt ke Dni válečných veteránů, večer v 19 hodin je připravený koncert klasického dechového tria v síni na zámku. Vlak doprovází i výstava o přerovském rodákovi Janu Gayerovi.

Legiovlak je veřejnosti přístupný každý den až do 13. listopadu, ve všední dny od 8 do 16, o víkendu od 9 do 16 hodin. Kromě prohlídky vlaku si můžete nechat vyhledat informace o svých předcích v legiích. Přerov je šestadvacátou zastávkou Legiovlaku, po českých kolejích putuje od minulého roku, projekt bude trvat do roku 2020, vlak má do té doby projet většinu českých měst a vyrazit i na Slovensko.

TV Přerov

Top Desktop version