News

Pamlsková vyhláška v praxi

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Pamlsková vyhláška v praxi Foto: Petr Ludík

Zákaz prodeje potravin se sladidly, kofeinem nebo tuky začne platit od 1. ledna ve školách, kam chodí žáci plnící povinnou školní docházku. Kromě žáků základních škol se vyhláška vztahuje i na studenty víceletých gymnázií.

V rámci prevence obezity a nemocí s ní spojených vydalo Ministerstvo školství spolu s Ministerstvem zdravotnictví ČR vyhlášku, která zakazuje prodej nezdravých potravin ve školách a školních zařízeních, zákaz platí i na reklamu na tyto produkty.

„S největší pravděpodobností náš bufet zavřeme, s paní provozovatelkou ale řešíme i variantu, že bude prodávat povolené potraviny,“ komentovala Romana Studýnková, ředitelka GJB a SPgŠ Přerov.

Ze škol musí zmizet automaty na sladké potraviny nebo kávu, úplně zakázané jsou energetické nápoje. Sortiment nesmí být dostupný ani ve školních bufetech. Povolená je například nezpracovaná zelenina a ovoce nebo šťávy z nich, které neobsahují přidaný cukr. Limity jsou nastavené také na množství soli a tuku.

„V naší škole jsme automaty i bufet zrušili na konci minulého roku, myslím si ale, že nejdůležitější je, aby byly děti ke správné stravě vedené doma,“ vysvětlil Tomáš Jelínek, ředitel ZŠ U Tenisu.

Základní školy často zrušily automaty a bufety úplně, školy kde jsou dohromady mladší i starší žáci vyhlášku řeší různými cestami. „U nás jsme přesunuli všechny automaty do Studentského klubu a žáci Primy až Kvarty tam nesmí chodit, podle mého zjištění jich ale bufet používala jen malá část,“ popsal Jan Raška, ředitel Gymnázia Jakuba Škody.

Žáci sice pravidelně ve škole potravin nenakupují, ale v některých případech možnost nákupu rádi využijí. „Já si nosím svačinu, tak jsem v bufetu nakupovala jen, když jsem ji zapomněla doma,“ řekla jedna z mladších studentek Gymnázia Jana Blahoslava. „Já si svačinu nosím, ale občas jsem si šla do bufetu koupit nějaký bonbon nebo žvýkačku,“ dodala žákyně ZŠ U Tenisu.

Prodávat výše zmíněné potraviny je nadále možné ve školách, kde studují žáci s již dokončenou povinnou školní docházkou nebo v prostorách, který je ve školách určený výhradně dospělým. Výjimku mají i potraviny vyrobené v rámci praktických předmětů nebo v případě činností škol mimo dobu vyučování.

TV Přerov

Top Desktop version