News

Otevřené dvorky a Památník jednoty bratrské přilákaly v neděli stovky Přerovanů

Otevřené dvorky a Památník jednoty bratrské přilákaly v neděli stovky Přerovanů Foto: Ivo Navrátil

Fotodvorek, Alternativní dvorek, Dvorek architektury, Hravý dvorek a Duchovní zahrada - Přerovanům se v neděli otevřela ve 12:56 u příležitosti Dnů evropského dědictví a letošního 760 výročí Přerova pětice tajemných zákoutí v centru města. Tam se dozvěděli nejen řadu zajímavostí o historii těchto míst, ale také tam na ně čekal bohatý kulturní program.

Například naproti prodejny Baťa ve Wilsonově ulici, kde dříve bývaly staré dřevníky, byly k vidění práce studentů GJŠ na téma Přerovská architektura, výstava fotografií Jak se točil Šumný Přerov a k poslechu hrála kapela Jazz za Bukem. Nejstarší z otevřených dvorků byl ten za budovou matriky na Horním náměstí, kde na návštěvníky čekalo loutkové divadlo. Historií však dýchalo i prostranství bývalé židovské synagogy ve Wilsonově ulici. Dříve tak malebný ale nebýval, v minulosti tam byla zavážka, obyvatelé tam pěstovali zeleninu a spíše než zeleň byste tam našli cihly a dráty.  Na dvoře radnice byl dvorek zaměřený na fotografii a alternativní dvorek v Palackého ulici nabídl streetart, informace o alternativním nakládání s jídlem a stravování, ale také výtvarná díla i hudbu. 

Úderem 18 hodiny se pak přesunula pozornost na slavnostní otevření Památníku jednoty bratrské v lokalitě Na Marku, kde nechyběl ani Jan Amos Komenský a Jan Blahoslav. Expozice je postavena v místě, kde archeologové v letech 2012 a 2013 odkryli pozůstatky základů bratrského domu se školou a kostela. Tvar památníku respektuje zachovalý půdorys. K vidění jsou schémata, texty a kopie nalezených artefaktů v prosklených vitrínách a součástí je i historický model místa a herní prvek pro děti. Nejcennějším exponátem je odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy. 

 

 

TV Přerov

Top Desktop version