News

Na radnici našli stoletý trezor, putoval do muzea

Na radnici našli stoletý trezor, putoval do muzea www.prerov.eu

Raritní věc se dostala na stůl přerovských radních. Vyřešit měli osudu zhruba 100letého trezoru v barvě slonové kosti. Ten byl v majetku města, měl na magistrátu celá léta přiřazené i své inventární číslo, avšak nikdo už neměl od jeho 3 různých bezpečnostních zámků klíče. Radní se rozhodli dát ho do Muzea Komenského, kde se už spojili s jedniným českým muzeem trezorů, a chtěli by se podívat, co ukrývá. 

Manipulace se skoro 3tunovým trezorem nebyla jednoduchá. Do depozitáře ho stěhovalo 8 mužů. Podle odborníků byla vyroben v rozmezí let 1900 až 1940 - a dnes už je asi nedohledatelné, co všechno ve svých útrobách v historii ukrýval, a kdy naposledy sloužil svému účelu. Mohly tam být cennosti i významné dokumenty. "Trezory tohoto typu bývaly běžným vybavením prvorepublikových úřadů nebo menších kampeliček. Stejně tak je mohly vlastnit doma i soukromé osoby. Na začátku 20. století bylo v republice asi 5 výrobců trezorů a sejfy byly jednak zlodějům, ale i ohni odolné. Při výrobě se do jejich boků vsypávala nehořlavá směs, třeba popel," upřesnil Petr Sehnálek z Muzea Komenského. „Protože pro trezor nemáme využití – a zároveň víme, že se jedná o zajímavý historický předmět – rozhodli jsme se ho vyřadit z majetku města a darovat Muzeu Komenského v Přerově,“ uvedl náměstek přerovského primátora Pavel Košutek. Zamčený trezor je vysoký asi sto šedesát centimetrů a skládá se z několika částí – spodní dřevěné skříňky, určené na méně důležité dokumenty, a větší skříně z masivní oceli. Na trezoru je uvedeno: Vojtěch Netopil, Přerov. „Víme, že Vojtěch Netopil měl železářství na Dolním, dnes Masarykově náměstí, ale už s jistotou nevíme, zda by majitelem trezoru, nebo jeho výrobcem. To už bude úkol pro historiky,“ doplnil Pavel Košutek. Podle Sehnálka připadají v úvahu tři varianty - a to, že buď byl Vojtěch Netopil výrobcem trezorů nebo jejich distributorem, a nebo byl tento kousek v jeho osobním majetku. 

Pro přerovské muzeum je to v pořadí druhý trezor, který dostali do depozitu. Tam také zůstane, minimálně do doby, než se jej pokusí odborná firma otevřít. Pak se zřejmě ukáže Přerovanům na zámku u příležitosti některé z plánovaných souborných výstav.

 

TV Přerov

Top Desktop version