News

Svatava Měrková

Svatava Měrková

URL internetové stránky:

Tovačovský zámek zaplnily květiny

úterý, 13 září 2016 09:23 Zveřejněno v Zprávy

Celý tento týden jsou na zámku v Tovačově k vidění originální histroické i novodobé květinové vazby. Od víkendu tam probíhá výstava Svatba na zámku pořádaná u letošního výročí 695 let města pod Spanilou věží. Odborným garantem a lektorem je Slávek Rabušic - přední český florista, spoluautor učebnice floristiky a tvůrce několika květinových dekorací k filmům.  Výzdoba zámku probíhá jako celorepublikový seminář, kdy se do Tovačova sjelo skoro padesát aranžérů působící v historických objektech. Květinová aranžmá zdobí interiéry starého i novějšího Vídeňského křídla zámku. Jejich autoři se inspirují buď přímo na zámku z dochovaných obrazů, nábytku nebo čerpají z učebnic. Každé období mělo svá pravidla. Například v gotice se mohly používat třeba jen 4 druhy květin, zatímco baroko bylo o moc bohatější a rozmanitější. Tovačovské vazby se blíží biedermeieru. I když návštěvnická sezóna na zámku skončila v srpnu, a od září je otevřené jen o víkendech, kvůli výstavě nechala kastelánka zámek v provozu celý týden. Výstava skončí v neděli 18. září.

Vnitřní bazén otevře už ve středu 14. září

úterý, 13 září 2016 09:19 Zveřejněno v Zprávy

Vyčistit bazén, masážní vanu, whirpool, divokou řeku i Kneippův chodník - to vše museli stihnout zaměstnanci plaveckého areálu do jejich napuštění. V případě vany 50metrového bazénu na to měli například jen den. Zároveň se také maluje interiér sauny a probíhá údržba jejich venkovní části. Přesně týden probíhá plánovaná odstávka na přerovském vnitřním bazéně, kde dobíhají poslední práce. Původní termín, do kdy mělo být pro plavce uzavřeno, byl čtvrtek, už teď to ale vypadá, že se otevře o den dříve - ve středu 14. září v 6:15 ráno. 

Do bazénu se vejde 1600 kubíků vody a za hodinu do něj přiteče 14 kubíků. Teplo Přerov bere vodu ze Strhance, kterou si následně upravuje samo pomocí  speciálního zařízení. Tím se provozovateli podaří ušetřit 2,5 milionu korun ročně a může si tak dovolit držet ceny za vstupy na stejné hladině jako před pěti lety. Mezi návštěvnicky nejoblíbenější dny patří tradičně víkendy, přes týden navíc vnitřní bazén slouží k nájmům různých volnočasových organizací a škol. Díky hezkému počasí ale zůstává i nadále  v provozu venkovní areál, kde byl přes prázdniny proti loňskému roku asi 20% propad návštěvnosti. Do konce tohoto týdne určitě ještě pojedou všechny jeho bazény a atrakce. V příštím týdnu pravděpodobně skončí spodní nerezový bazén s atrakcemi a vrchní pětadvacítka by měla fungovat do konce září. 

 

Fotodvorek, Alternativní dvorek, Dvorek architektury, Hravý dvorek a Duchovní zahrada - Přerovanům se v neděli otevřela ve 12:56 u příležitosti Dnů evropského dědictví a letošního 760 výročí Přerova pětice tajemných zákoutí v centru města. Tam se dozvěděli nejen řadu zajímavostí o historii těchto míst, ale také tam na ně čekal bohatý kulturní program.

Například naproti prodejny Baťa ve Wilsonově ulici, kde dříve bývaly staré dřevníky, byly k vidění práce studentů GJŠ na téma Přerovská architektura, výstava fotografií Jak se točil Šumný Přerov a k poslechu hrála kapela Jazz za Bukem. Nejstarší z otevřených dvorků byl ten za budovou matriky na Horním náměstí, kde na návštěvníky čekalo loutkové divadlo. Historií však dýchalo i prostranství bývalé židovské synagogy ve Wilsonově ulici. Dříve tak malebný ale nebýval, v minulosti tam byla zavážka, obyvatelé tam pěstovali zeleninu a spíše než zeleň byste tam našli cihly a dráty.  Na dvoře radnice byl dvorek zaměřený na fotografii a alternativní dvorek v Palackého ulici nabídl streetart, informace o alternativním nakládání s jídlem a stravování, ale také výtvarná díla i hudbu. 

Úderem 18 hodiny se pak přesunula pozornost na slavnostní otevření Památníku jednoty bratrské v lokalitě Na Marku, kde nechyběl ani Jan Amos Komenský a Jan Blahoslav. Expozice je postavena v místě, kde archeologové v letech 2012 a 2013 odkryli pozůstatky základů bratrského domu se školou a kostela. Tvar památníku respektuje zachovalý půdorys. K vidění jsou schémata, texty a kopie nalezených artefaktů v prosklených vitrínách a součástí je i historický model místa a herní prvek pro děti. Nejcennějším exponátem je odkrytá historická cesta, z níž byl přístup do školy. 

 

 

Zasedání zahájí informacemi o činnosti Rady města Přerova a návrhem na personální změny. Pokračovat bude majetkoprávními záležitostmi, mezi nimiž je například úplatný převod nemovitostí ve Škodově ulici z majetku společnosti Opera Bohemia do vlastnictví  statutárního města Přerova nebo úplatný převod účelové komunikace včetně jejího odkanalizování a terénních a sadových úprav v rámci stavby Obchodní a nákupní centrum Kasárna Přerov. Na programu 20. zasedání vedoucích představitelů města jsou také rozpočtová opatření, změny územního plánu či žádosti o poskytnutí dotací zájmovému sdružení Sportovní klub Přerov 1908 nebo Centru sociální prevence Kappa - Help. Hovořit se bude rovněž o programu prevence kriminality. Již tradičně vám naše televize zprostředkuje celý průběh zasedání - tj. od 16.00 hodin do jeho konce - živě. Přímý přenos je namísto pondělní premiéry Přerovských aktualit, takže na tu další se můžete těšit zase ve středu 21. září v 18:30.

Drakiáda Henčlov

úterý, 13 září 2016 09:06 Zveřejněno v Kultura

I když tomu ještě počasí příliš nenasvědčuje, sezóna pouštění draků začíná. Na jednu z prvních Drakiád si můžete zajet tuto sobotu 17. září na hřiště do Henčlova. Start je ve 13 hodin a připravena je soutěž ve 4 kategoriích - o nejmenší dráče, o největší saň, o nejpěknějšího drakouše a o nejhezčího ručně vyrobeného draka. Připraveny jsou také atrakce pro děti a bohatá tombola se spoustou cen.

Na kašně u Hané začaly přípravné práce

středa, 24 srpen 2016 11:20 Zveřejněno v Zprávy

Přerovský magistrát zahájil přípravné práce na přesunu plastik z kašny Haná do prostoru pod hradbami. Odborní pracovníci provádějí sondy, aby zjistili, co se nachází v podloží a ve stejné fázi je činnost v lokalitě Spálenec. Dělníci už budují podstavce pro budoucí umístění sousoší. To je tvořeno 4 jednotlivými betonovými objekty - brukvicí, malvicí, makovicí a luskem z dílny světoznámého sochaře Ivana Theimera. Město také řeší sjezd na komunikaci první třídy, aby mohl přesun proběhnout. Za týden až dva pak dojde k předání staveniště a práce potrvají přibližně dva měsíce. Mezitím dojde k zasypání poničené vany kašny zeminou a čtveřice skulptur ozdobí prostor pod hradbami, kde budou kousek od sochy Neptuna. I ta tam byla v minulosti přemístěna odjinud. Původně stávala v proluce Wilsonovy ulice.

Od září na jednu jízdenku po celém kraji

úterý, 23 srpen 2016 09:28 Zveřejněno v Zprávy

Olomoucký kraj dokončil tarifní integraci dopravy v našem kraji a lidé tak mohou od 1. září cestovat na jeden jízdní doklad po celém Olomouckém kraji všemi dopravní prostředky objednávanými Olomouckým krajem. Využít k tomu mohou osobní a spěšné vlaky, autobusy i MHD. Jednou z největších výhod je možnost přestupu mezi dopravci i mezi linkami jednoho dopravce po dobu časové platnosti lístku. Do systému jsou zařazeny například železniční tratě Přerov-Říkovice, Přerov- Chropyně -Nezamyslice nebo Hoštejn-Zábřeh na Moravě-Olomouc-Přerov-Hranice - Polom.

Území Olomouckého kraje je rozčleněno do tarifních zón a do každé zóny je zařazeno území většího obce či města nebo více obcí a jejich místních částí. Cena jízdního dokladu je v rámci zóny stejná bez ohledu na délku cesty nebo počet přestupů za podmínky dodržení časové platnosti jízdenky. Například cestující si z Přerova zakoupí lístek na autobus do Olomouce – což je 5zónová jízdenka za ceně 40 Kč s časovou platností 95 minut. Jízdní doba autobusu je 45 minut, to znamená, že po dojezdu autobusu může během následujících 50 minut využívat služeb MHD Olomouc. V případě zakoupení měsíční jízdenky lze potom využívat MHD v rámci zakoupeného měsíce neomezeně. Totéž platí i u vlaků. Systém IDSOK je založen na zónovém tarifu a cena jízdenky se odvíjí od počtu projetých zón. Více o zónách a tarifech najdete na webu www.idsok.cz.

Kino Hvězda jde pod město, provozovat ho budou KIS

úterý, 16 srpen 2016 14:20 Zveřejněno v Zprávy

Je rozhodnuto. Zdejší jediné kino Hvězda, které posledních dvacet let provozovala soukromá osoba, jde pod křídla města Přerova. Od 1. listopadu ho mají na starosti Kulturní a informační služby města, a ty teď hledají nového vedoucího. Jejich cílem je zatraktivnit nabídku i možnosti kina a otevřít jeho prostory více veřejnosti. Objevit by se tam měla i dětská knihovna - namísto dnešní pivnice. Ta stávající sídlí v nevyhovujících prostorách, které jsou špatně dostupné maminkám s kočárky i špatně se pohybujícím lidem. "Nové prostory bychom určitě uvítali. Maminky totiž musejí nachávat kočárky dole a jen rychle vyběhnou vrátit půjčené knihy. Osoby na vozíku pak navštěvují druhou pobočku, kterou máme na Velké Dlážce," potvrzuje knihovnice Zuzana Bludská.

V mezičase přebírání kina novým provozovatelem se budou muset Přerované obejít bez promítání. Ředitel KIS města Přerova ale slibuje, že to více jak jeden podzimní měsíc nebude. Ten chce zároveň využít pro vymalování interiérů kina. "Revokací usnesení rady jsme se dozvěděli cirka před měsícem, že nám bude kino předáno do správy a budeme ho provozovat stejným způsobem jako Městský dům - to znamená v rámci hlavní činnosti. Aktuálně to vypadá tak, že zastupitelstvo schválí usnesení rady, my teprve na základě toho můžeme požádat o novou registraci kina, na to se váže předprodej vstupenek, webové stránky," uvedl Jaroslav Macíček, ředitel KIS města Přerova. Obnovení smluv s distribučními společnostmi, zajištění dodávky filmů a promítání na celý rok, ale třeba také pořádání kulturních a společenských akcí města, to vše bude mít nový vedoucí na starosti. Zájemci se mohou hlásit na Kulturní a informační služby do soboty 20. srpna.  

Podle vedení města bylo kino málo otevřené lidem a teď z něj chce udělat širokospektrální kulturně společenské centrum pro Přerovany. V plánu je tam také přesunout pobočku dětské knihovny z Palackého ulice, která sídlí  v nevyhovujících prostorách. V nich funguje od roku 1999 a dochází tam více než tisícovka malých čtenářů. "Zjistili jsme ze zprávy Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, že děti v Olomuckém kraji málo čtou,  a když už čtou, tak málo rozumí psanému textu. To bychom chtěli změnit. A tím, že jim nabídneme atraktivnější prostředí, tak jim to čtení zpříjemníme. Já jako rodič si dovedu představit, že půjdu nakupovat do nákupního centra a zavedu dítě do knihovny, kde si vybere knihu, a tu pak spolu doma přečteme. Tím, že končí smlouva se stávající provozovatelkou kina, tak se ním atraktivnější prostory nabízejí právě v kině v místech dnešní hospody," doplnil náměstek primátora Tomáš Navrátil.

 

Kino Hvězda nabízí obyvatelům filmové vyžití od roku 1976, kdy bylo 21. prosince otevřeno. Od 90. let se stalo jediným přerovským kinem. Do revoluce sloužilo ještě kino Oko - někdejší Oránia - na náměstí Svobody, ale v roce 1990 došlo  restituci k vrácení objektu v dezolátním stavu a původní majitel již promítání neobnovil. V minulosti na území města fungovala ještě kina Jas, Olympia a Alfa. Ta svou činnost skončila v 60. letech minulého století, kdy přešla pod národní výbor.

 

Na vině jsou výkyvy počasí, kdy byl první prázdninový měsíc převážně deštivý a teploty zřídka kdy překračovaly třicítku. Podle aktuálních informací provozovatele přerovského plaveckého areálu a koupaliště v Penčicích - společnosti Teplo Přerov, byl tento fakt znát i zde. Nejvíce v Penčících, které je více než přerovský bazén závislé na počasích. Tam ředitel společnosti Jaroslav Klvač potvrzuje oproti roku 2015, kdy byly extrémní letní teploty, pokles návštěvnosti o 50 %. Zatímco v červenci 2015 se přišlo osvěžit do Penčic 8649 návštěvníků, letos to bylo zatím jen 4292. Kvůli nepřízni počasí navíc bylo zavřeno 12 dnů, a to od 12. - 24. července. To přerovský bazén je na tom o něco lépe, protože díky propojení venkovního areálu s vnitřkem mohou návštěvníci za deště a chladnějších teplot využít vnitřní padesátimetrový bazén a wellness zázemí. Vloni v červenci činila jeho návštěvnost více než 17 300 lidí, letos to bylo od prvního do posledního července 17 326 - což je méně o 12 %. Podle předpovědí meteorologů by se tato situace neměla o moc zlepšit ani v srpnu, kdy už se rtuť teploměru přiblížá k třicítce málokdy.

Až 3000 obyvatel nad 60 let bude moci, s finanční podporou kraje, letos navštívit krásy našeho regionu. Hejtmanství spustilo první srpnový den registrace na Seniorské cestování. Projekt začal před osmi lety a zájem o výlety na atraktivní místa Olomouckého kraje se každým rokem zvyšuje. První zájezd se uskuteční 18. srpna a možnost cestovat budou mít senioři až do října tohoto roku. 

„Vedení Olomouckého kraje se rozhodlo vyhovět velkému zájmu lidí o tento způsob cestování a pro letošek opět navýšilo kapacitu zájezdů. Částka určená na projekt byla ve výši 1,5 milionu korun, nicméně v rámci veřejné zakázky na realizaci Seniorského cestování byla vysoutěžena cena ve výši 1 167 790 korun,“ řekl Jiří Rozbořil, hejtman Olomouckého kraje.

Zájemci mohou vybírat relaxační, turistický, poznávací či sakrální výlet. Připravena je pro ně řada oblíbených turistických cílů, mezi něž patří například hrady Šternberk, Helfštýn, zámky Čechy pod Kosířem a Velké Losiny, kde je také výrobna ručního papíru a termální lázně. Dříve narozené hojně lákají také Priessnitzovy léčebné lázně v Jeseníku, historická Olomouc a favoritem je trvale přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně. Kromě tradičních destinací kraj připravil i řadu nových. "Senioři se letos podívají například do nově otevřeného zámku v Čechách pod Kosířem, který mimo tradiční zámecké expozice nabízí také filmovou - zaměřenou na dílo Jana a Zdeňka Svěrákových. Zavítají i do Muzea kočárů, které představuje ojedinělou a největší sbírku historických kočárů, saní a luceren," doplnila Kamila Navrátilová z tiskového oddělení krajského úřadu. Výlety jsou rozděleny podle fyzické náročnosti do tří stupňů obtížnosti, aby si je užili podle svých fyzických možností všichni - od aktivních seniorů až po ty méně pohyblivé. A právě té druhé skupině se letos rozhodl kraj vyjít vstříc a pořídí speciální nízkopodlažní autobus, který vyjede na jeden z vybraných zájezdů. Trvale pak bude zaparkován u dopravní společnosti, a ta ho bude i servisovat. „Organizační část celého projektu zajišťuje cestovní kancelář vybraná v rámci výběrového řízení. Olomoucký kraj pak kontroluje řádné plnění smlouvy. V zájmu kvalitní služby a zodpovědného přístupu každého účastníka je nastavena finanční spoluúčast ve výši 200 korun. Senior z našeho kraje pak může absolvovat pouze jeden výlet,“ řekla náměstkyně hejtmana Yvona Kubjátová.

Hlásit se můžete na webu www.seniorskecestovani.cz. 

 

TV Přerov

Top Desktop version