News

Krajský soud v Olomouci zrušil rozsudek, týkající se přerovské údajné korupční kauzy, případ vrátil zpět na okres

Krajský soud v Olomouci zrušil  rozsudek, týkající se  přerovské údajné korupční kauzy, případ vrátil zpět na okres Foto: Petr Ludík

Přerovská kauza míří zpět k Okresnímu soudu v Olomouci. Případ, v němž hlavní roli hrají čtyři bývalí radní a dva úředníci ve spojitosti s údajnou korupcí při přestavbě bývalé školy na domov pro seniory v Přerově a při rekonstrukci přerovského zimního stadionu, Krajský soud v Olomouci vrací už podruhé zpět okresnímu. O zrušení rozsudku soudu 1. stupně rozhodl v neveřejném jednání ve čtvrtek 31. března. Rozhodnutí s odůvodněním dostanou všechny zainteresované strany během příštích týdnů.

Krajský soud v Olomouci vrátil případ Okresnímu soudu v Olomouci poprvé loni v červnu. Ten na podzim obžalované znovu potrestal podmínečnými trest za pletichu při veřejné soutěži a dražbě ve spolupachatelství a zneužívání pravomoci veřejného činitele. Kvůli odvolání ale spor skončil opět na Krajském soudu v Olomouci. Důvod? Jak pro Televizi Přerov uvedl předseda senátu Krajského soudu v Olomouci Michal Jelínek, okresní soud se dostatečně nevypořádal se skutkovými zjištěními a na to navazujícím právním posouzením celé problematiky jednání obžalovaných. Mimo jiného například nezohlednil fakt, že 6. března 2015 nabyla účinnosti novela zákona o veřejných zakázkách, která zmírnila podmínky jednacího řízení bez uveřejnění. Zatímco dříve dovolovala vícepráce v limitu dvaceti procent, nově už je to procent třicet. Jak dále podotkl, podle obecných zásad trestního práva se skutek posuzuje podle zákona, který platil v době, kdy se stal, a pokud se následně přijme zákon příznivější pro obžalovaného, musí se použít. Celá kauza je ale velmi náročná a netypická a existuje na ni celá řada právních názorů. Pro zajímavost, spis má více než 6000 stran a k tomu dalších pět krabic příloh.

 

 

 

TV Přerov

Top Desktop version