News

V Přerově se objevila ptačí chřipka, ohnisko je v Lověšicích

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Foto: Zdeněk Hošák, HZS Olomouckého kraje Foto: Zdeněk Hošák, HZS Olomouckého kraje

Ptačí chřipka vypukla 20. ledna u slepic chovaných v místní části Lověšice, zvířata která během pátku neuhynula, zlikvidovali v sobotu hasiči a pracovníci krajské veterinární správy, aby se nemoc nešířila na další ptactvo. Utraceno bylo celkem 433 slepic a 14 kachen. Podle chovatele Dalibora Kubíka slepice nemoc dostaly od divokých kachen, kterých se sem v podvečerních hodinách slétává několik stovek.

Z důvodu vypuknutí ptačí chřipky v Lověšicích bylo veterináři v okolí asi tří kilometrů od chovu vyhlášeno takzvané ochranné pásmo. V úterý a ve středu v něm probíhalo sčítání veškerého chovaného ptactva.

Do ochranného pásma spadají části Přerov - Město, Lověšice a Újezdec, dále pak obce Bochoř, Horní Moštěnice a Věžky. Chovatelům v této zóně se doporučuje drůbež a jiné ptactvo umístit do uzavřených prostor a průběžně sledovat zdravotní stav zvířat. Informace získané při sčítání ptactva budou nezbytné pro další postup veterinární správy i pro případné finanční odškodnění při likvidaci chovu, město proto žádá majitele zvířat o spolupráci.

"Město nám má do čtvrtku předat počty chovaných ptáků, potom zahájíme kontroly, vždy půjdou dva pracovníci veterinární správy a jeden místní člověk, budeme se jenom ptát, nikomu nepůjdeme přímo do chovu, protože by hrozilo, že sem nákazu přineseme," vysvětli ředitel Krajské veterinární správy pro Olomoucký kraj Aleš Zatloukal.

V případě nalezení uhynulého ptáka na vašem pozemku, zajistěte jeho převoz do speciálního kontejneru, který je umístěn v přerovském Útulku pro zatoulaná zvířata. Další speciální nádoby mají být instalovány během čtvrtka v Lověšících a Újezdci.

Ptáky nalezené na veřejném prostranství hlaste Městské policii. Hromadné úhyny je třeba hlásit na Krajskou veterinární správu pro Olomoucký kraj na telefonním čísle 720 995 206. Při manipulaci s uhynulými opeřenci je třeba používat ochranné rukavice a dbát na hygienu.

Podle Petra Majera ze Státní veterinární správy nebyl doposud zaznamenán přenos tohoto typu ptačí chřipky na člověka a to ani při konzumaci masa, běžnou tepelnou úpravou drůbežího masa a vajec je virus spolehlivě zničen při dosažení 70 ºC v jádře potraviny, a to již za jednu sekundu.

TV Přerov

Top Desktop version