News

V přerovském útulku našlo minulý rok přechodné bydliště téměř 200 zvířat

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Foto: Ivo Navrátil Foto: Ivo Navrátil

Přerovským útulkem pro zatoulaná zvířata prošlo minulý rok téměř 200 zvířat, některá se jen zaběhla a majitelé si je vyzvedli, jiná putovala do pěstounské péče. Město za jeho provoz v minulém roce zaplatilo 1,5 milionu korun. V zařízení v tuto chvíli zůstává 20 pejsků, kteří čekají na nové páníčky.

155 psů a 39 koček prošlo letos přerovským útulkem pro zatoulaná zvířata. Přes sedmdesát jich majitelé zase vyzvedli a vzali si zpět domů, dalších sedmdesát našlo nový domov v pěstounské péči. V nedávné době proběhly také sbírky krmiva, někteří dárci nosili granule nebo deky i přímo  do útulku.

"Před Vánocemi probíhalo spoustu sbírek například ve zverimexu v Holešově, v Přerovském deníku, největší sbírka byla v obchodě SuperZOO v Přerově, kde se vybralo zboží v hodnotě  třicet pět tisíc korun," popsala vedoucí útulku Gabriela Navrátilová.

Útulek spravují Technické služby města Přerova, jejich pracovníci jsou také volání k odchytu zvířat. Provoz zařízení hradí město, minulý rok přesáhly náklady 1,5 milionu korun. Pokud se podaří získat finanční prostředky měl by se útulek dočkat v letošním roce rekonstrukce.

"Tak minulý rok se z prostředků Technických služeb postavily čtyři nové dvojkotce, útulek by potřeboval celkovou rekonstrukci, jednak zateplení, výměnu oken a dveří a také opravu střechy, ale vše záleží na financích, v tomto roce by bylo do oprav třeba investovat asi půl milionu korun," sdělil ředitel technických služeb Bohumír Střelec.

Podle pracovníků útulku ubývá případů, kdy v zařízení končí zvířata, která byla nevhodným vánočním dárkem. Spíše se tam dostávají psi, u kterých majitelé neodhadly své možnosti nebo si pořízení zvířete dobře nepromyslely, tyto případy jsou podle vedoucí útulku rozloženy rovnoměrně do celého roku. "Na silvestra byl klid, odchytávali jsem pouze dva psi a ty už si vzali zpátky majitelé," doplnila Navrátilová.

V mimořádných případech provádí odchyt městská nebo státní policie, za minulý rok obě bezpečností složky evidovaly tyto případy jen výjimečně. Oddělení vodního hospodářství a zemědělství přerovského magistrátu nezaznamenalo za rok 2016 žádný případ týrání a nedošlo tak ani k odebírání zvířat majitelům. Magistrát ani policie neeviduje letos v Přerově závažnější případy napadení člověka zvířetem.

TV Přerov

Top Desktop version