News

EET na Přerovsku funguje, restaurace ale zdražily

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
EET na Přerovsku funguje, restaurace ale zdražily Foto: Petr Ludík

Od 1. prosince mají stravovací a ubytovací zařízení povinnost elektronicky evidovat své tržby a údaje přímo zasílat Finančnímu úřadu. Systém elektronické evidence zatím v zařízeních na Přerovsku funguje bez problému, podle personálu restaurací spíše při větším počtu platících zákazníků dochází ke zdržování a hosté jsou potom na obsluhu nepříjemní, v mnohým podnicích také zdražili.

Podle údajů Finančního úřadu má v bývalém přerovském okrese od začátku prosince povinnost evidovat platby asi 320 provozovatelů stravovacích nebo ubytovacích zařízení, do konce minulého týdne si autentizační údaje nutné pro provoz pokladen vyzvedlo 307 podnikatelů. Na Přerovsku zatím nebyly nezaznamenány technické problémy nebo nezpůsobily vážný problém a šly rychle vyřešit.

Zařízení elektronické evidence stálo většinu provozoven mezi pěti a deseti tisíci korunami, dalším nákladem jsou měsíční poplatky za fungování systému. Některé podniky si musely nově zavést připojení k internetu nebo zlepšit to stávající. Zvýšení provozních výdajů vedlo často ke zdražení.

„Pořízení nás tálo asi 600, ty přístroje už nám zůstanou, další poplatek je za provoz asi 800 Kč měsíčně,“ sdělil provozovatel Baru KOM-IN Jan Dohnal.

„Ne, problém se zařízením zatím nemáme, akorát se trošku zdražovalo,“ popsala Jiřina Nováková, číšnice v podniku U mamuta.

Další provozovatelé o evidenci tržeb nechtěli mluvit na kameru, protože se obávají, že na sebe přilákají pozornost finančního úřadu, který se v nejbližších týdnech chystá na kontroly. Mimo záznam mluvili o komplikacích, které evidence přináší obsluze. V době, kdy chce platit více klientů je pro ně vypisování údajů do pokladny zdržením a hosté jsou pak často podráždění, protože musí čekat na platbu. Proces zavádění elektronické evidence tržeb je rozdělen do čtyř fází, druhá začne v příštím roce, třetí a čtvrtá je naplánována na rok 2018.

Od prvního března 2017 se povinnost elektronické evidence týká také prodejců na tržnicích a stánkového prodeje. O rok později mají pokladny zavést například provozovatelé taxíků nebo právníci a lékaři. Poslední - čtvrtá fáze zasáhne mimo jiné elektrikáře nebo kartářky.

TV Přerov

Top Desktop version