News

Asistenti prevence kriminality pomohli oblasti kolem nádraží

  • Napsal(a)  Anna Sýkorová
  • Tisk
Asistenti prevence kriminality pomohli oblasti kolem nádraží Foto: Petr Ludík

Osm asistentů prevence kriminality zaměstnává letos v rámci grantového programu Ministerstva vnitra přerovský Magistrát. Po téměř dvou letech fungování projektu jsou na jejich přítomnost pozitivní ohlasy především v oblasti kolem přerovského nádraží a v blízkosti Základní školy Boženy Němcové.

Na jaře minulého roku vybralo město čtyři asistenty, jejich úkolem je pohybovat se v přerovských sociálně vyloučených lokalitách, mírnit napětí mezi minoritou a majoritou nebo dohlížet na to, aby děti z těchto oblastí chodily do školy. Od letošního roku se počet asistentů zdvojnásobil a v ulicích jich můžete potkávat celkem osm. 

„Pozitiva asistentů jsou pro nás v tuto chvíli jednoznačná, z anketních dotazování jsme zjistili, že obchodníci a lidé žijící v blízkosti sociálně vyloučených lokalit jejich aktivity a činnost vítají,“ popsal Jiří Kohout, rádní a zastupitel Města Přerov.

Situace se zlepšila především v oblasti před nádražím, kde se snižují počty krádeží v obchodech a často se daří přimět i zpětně pachatele, aby za ukradené zboží zaplatili. Asistenti prevence kriminality jsou zaměstnanci Magistrátu města Přerova, jejich činnost je ale většinově hrazena z dotace poskytnuté Ministerstvem vnitra. Asistenti úzce spolupracují s dalšími odděleními magistrátu, především v sociální oblasti a školství nebo s orgánem sociálně-právní ochrany dětí. V rámci této činnosti například zajišťují schůzky škol s rodiči problémových žáků.

„Asistenti prevence kriminality fungují pod Městskou policií Přerov, převážně působí na minoritní společnost, dohlíží na veřejný pořádek ve vyloučených lokalitách. Pravomoci ale mají jako běžní občané, v případě problémů volají policii,“ vysvětlil Pavel Grim, strážník Městské Policie Přerov.

V příštím roce má město v rámci grantu z Ministerstva vnitra dostat na činnost asistentů přes milion korun, v rámci další prevence kriminality se například plánuje pokračování modernizace kamerových systémů. Asistentů má zůstat osm, protože v tomto počtu dobře zvládají kontrolovat vymezené lokality.

Město by se v budoucnu rádo zapojilo i do projektu „Domovník preventista,“ v rámci kterého je možné získat dotaci na financování domovníků v objektech stojících ve vyloučených lokalitách. Tito lidé potom zajišťují celkový pořádek nebo provádí drobné opravy v určených budovách.

TV Přerov

Top Desktop version