News

Kino Hvězda jde pod město, provozovat ho budou KIS

Kino Hvězda jde pod město, provozovat ho budou KIS Foto: Petr Ludík

Je rozhodnuto. Zdejší jediné kino Hvězda, které posledních dvacet let provozovala soukromá osoba, jde pod křídla města Přerova. Od 1. listopadu ho mají na starosti Kulturní a informační služby města, a ty teď hledají nového vedoucího. Jejich cílem je zatraktivnit nabídku i možnosti kina a otevřít jeho prostory více veřejnosti. Objevit by se tam měla i dětská knihovna - namísto dnešní pivnice. Ta stávající sídlí v nevyhovujících prostorách, které jsou špatně dostupné maminkám s kočárky i špatně se pohybujícím lidem. "Nové prostory bychom určitě uvítali. Maminky totiž musejí nachávat kočárky dole a jen rychle vyběhnou vrátit půjčené knihy. Osoby na vozíku pak navštěvují druhou pobočku, kterou máme na Velké Dlážce," potvrzuje knihovnice Zuzana Bludská.

V mezičase přebírání kina novým provozovatelem se budou muset Přerované obejít bez promítání. Ředitel KIS města Přerova ale slibuje, že to více jak jeden podzimní měsíc nebude. Ten chce zároveň využít pro vymalování interiérů kina. "Revokací usnesení rady jsme se dozvěděli cirka před měsícem, že nám bude kino předáno do správy a budeme ho provozovat stejným způsobem jako Městský dům - to znamená v rámci hlavní činnosti. Aktuálně to vypadá tak, že zastupitelstvo schválí usnesení rady, my teprve na základě toho můžeme požádat o novou registraci kina, na to se váže předprodej vstupenek, webové stránky," uvedl Jaroslav Macíček, ředitel KIS města Přerova. Obnovení smluv s distribučními společnostmi, zajištění dodávky filmů a promítání na celý rok, ale třeba také pořádání kulturních a společenských akcí města, to vše bude mít nový vedoucí na starosti. Zájemci se mohou hlásit na Kulturní a informační služby do soboty 20. srpna.  

Podle vedení města bylo kino málo otevřené lidem a teď z něj chce udělat širokospektrální kulturně společenské centrum pro Přerovany. V plánu je tam také přesunout pobočku dětské knihovny z Palackého ulice, která sídlí  v nevyhovujících prostorách. V nich funguje od roku 1999 a dochází tam více než tisícovka malých čtenářů. "Zjistili jsme ze zprávy Ministerstva školství mládeže a tělovýchovy, že děti v Olomuckém kraji málo čtou,  a když už čtou, tak málo rozumí psanému textu. To bychom chtěli změnit. A tím, že jim nabídneme atraktivnější prostředí, tak jim to čtení zpříjemníme. Já jako rodič si dovedu představit, že půjdu nakupovat do nákupního centra a zavedu dítě do knihovny, kde si vybere knihu, a tu pak spolu doma přečteme. Tím, že končí smlouva se stávající provozovatelkou kina, tak se ním atraktivnější prostory nabízejí právě v kině v místech dnešní hospody," doplnil náměstek primátora Tomáš Navrátil.

 

Kino Hvězda nabízí obyvatelům filmové vyžití od roku 1976, kdy bylo 21. prosince otevřeno. Od 90. let se stalo jediným přerovským kinem. Do revoluce sloužilo ještě kino Oko - někdejší Oránia - na náměstí Svobody, ale v roce 1990 došlo  restituci k vrácení objektu v dezolátním stavu a původní majitel již promítání neobnovil. V minulosti na území města fungovala ještě kina Jas, Olympia a Alfa. Ta svou činnost skončila v 60. letech minulého století, kdy přešla pod národní výbor.

 

TV Přerov

Top Desktop version